راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه ( بدون پول ?)

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

چگونگی راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و موفق شدن در آن آسان نیست. از انتخاب یک محصول تا فروش آن راه زیادی را باید طی کنید. در راه اندازی کسب و کار اینترنتی از صفر، باید فداکاری، سخت کوشی،  و هوش بالا داشته باشید.

ما در مقاله کسب و کار اینترنتی فراتر از اصول اولیه تجارت الکترونیکی، به شما کمک خواهیم کرد که با چگونگی راه اندازی کسب و کار اینترنتی که شامل: یافتن یک کالا برای فروش و یا فروش کالاهایی که در حال حاضر از طریق بازارایابی سنتی می‌فروشید، حرفه ای شوید.

بسیاری از مشاغل و فروشگاه های آنلاینی را که می‌بینید، تا ده یا حتی پنج سال پیش در این فضا حضور نداشته اند. برای شروع آن که شغل شما هم به پای آنها برسد باید برای حضور در این فضا استراتژی تعیین کنید، دانش و توان خود را به کار بگیرید.

اگر این کار را به درستی انجام دهید، فروش شما از یک کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه با فروش کم، به تدریج به یک شغل پر درآمد تبدیل می‌شود.

با هم به سراغ اصول و نحوه راه اندازی کسب و کار اینترنتی برویم.

این راهنما برای چه کسانی است؟

اگر یکی از موارد زیر هستید این مطلب به شما کمک زیادی خواهد کرد.راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 • کارآفرینی هستید که قصد راه اندازی تجارت الکترونیکی خود را دارد
 • دنبال گسترش و افزایش فروش تجارت و شغل خود هستید
 • می‌خواهید به صورت عمده و یا خرده محصولات خود را در فضای آنلاین بفروشید

اگر یکی از موارد بالا، هدف شما است ادامه این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود. با یادگیری این موضوع، می‌توانید روی برند خود حساب باز کنید.

10 مرحله راه اندازی کسب و کار اینترنتی با دستان خالی

راهنمای زیر فرایند شروع یک تجارت آنلاین به آسانی است. در مورد هر یک از مراحل زیر بحث خواهیم کرد. در انتهای این مقاله، شما می دانید که چگونه تجارت الکترونیک خود را راه اندازی کنید.

اما قبل از آن به سراغ دانستن چند موضوع مهم برویم.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

فرض کنیم شما صاحب یک شغل هستید و محصولی یا خدماتی را می‌فروشید، با استفاده از فضای آنلاین یا همان اینترنت، به جای انتظار برای آمدن مشتری ها، شما به سراغ آنها می‌روید و محصول خود را به آنها معرفی می‌کنید.

از جمله فضاهایی که کاربران به دنبال وسایل و خدمات مورد نیاز خود می‌گردند، اینترنت است. اما بهترین فضاها در اینترنت به وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و ایمیل و… تعلق می‌گیرد.

مشتریان و دریافت کنندگان خدمات یا محصولات در ابتدا به وبسایت یا پیج اینستاگرام آن شغل مراجعه می‌کنند، و آشنایی پیدا می کنند. سپس اگر متقاعد شده باشند، نسبت به سفارش دادن محصول مورد نظر خود اقدام می نمایند.

حالا که می‌دانیم کسب و کار اینترنتی در ایران چیست به سراغ 10 روش راه اندازی کسب و کار اینترنتی برویم.

چند نکته مهم قبل از شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اگر می‌خواهید هزینه ای در این زمینه نکنید و کار خود را به صورت رایگان شروع کنید نکات زیر را حتما بخوانید.راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 1. اگر اول راه هستید و تازه می‌خواهید یک شغل آنلاین داشته باشید، باید در ابندا با خودتان بیشتر آشنا شوید. یک کاغذ و قلم بردارید و هرچیزی که می‌دانید در آن تخصص دارید را بنویسید. همه شاید همین اولین قدم را جدی نگیرند و بگویند که کار بیهوده ای است، اما یادتان نرود که شما (حداقل) یک کاری را انجام می‌دهید که تا به حال کسی انجام نداده.
 2. تخصص شما حتما لازم نیست در حوضه آی‌تی یا طراحی سایت باشد، بلکه حتی تخصص‌هایی مانند آشپزی و خیاطی هم می‌تواند یک فکر خوب برای کار آنلاین باشد.
 3. هدفتان را یادداشت کنید. قرار است به چه چیزی برسید؟ مسیر راه را برای خودتان مشخص کنید.
 4. ابزارهایی که قرار است با آن کار کنید و از آنها درآمد داشته باشید بشناسید. اگر لازم است دوره های آنلاین یا حضوری ببینید.
 5. حتی اگر شغلی را در حال حاضر برای خود دارید و قرار است که این کا را برون سپاری کنید هم اطلاعاتی در مورد طراحی و بهینه سازی و همچنین شبه های اجتماعی بدست بیاورید.

1-تعیین استراتژی برای فروش کالاها (niche)

اولین قدم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، تعیین نحوه فروش کالاهایمان است. فرض کنیم شما یک فروشگاه لوازم ورزشی دارید، انواع وسایل مختلف در فروشگاه شما یافت می‌شود. قدم اول این است که شما قرار است کار خود را با چه محصولاتی شروع کنید.!!!

2 راه برای فروش آنلاین دارید:

 1. فروش انواع محصولات
 2. فروش نیچ

گزینه اول به معنای فروش انواع محصولات و خدماتی است که شما می‌خواهید. شاید شما دوست داشته باشید که مانند فروشگاه آمازون و یا دیجیکالا عمل کنید و انواع مختلفی از محصولات را بفروشید.

گزینه دوم یا همان نیچ کار کردن یا نیچ مارکتینگ به معنای مشخص کردن دسته مخاطبین خاص هستند. یعنی شما باید یک محصول خاص را انتخاب کنید و پرسونا یا مخاطب هدف خود را بشناسید و آن خدمات را ارئه دهید. مانند فروش محصولاتی که به اسکیت ختم می‌شود.

2-تجزیه و تحلیل بازار ایدهایتان

بعد از انتخاب محصول برای فروش دومین عمل برای نحوه ی راه اندازی کسب و کار اینترنتی، پرسیدن چند سوال است:

 • آیا ایده و محصول شما برای فروش مناسب است؟
 • چه موانع و چالش هایی پیش روی شماست؟
 • برای رضایت مشتری چه خدمات پشتیبانی را باید ارائه دهید؟
 • تاثیر خدمات و محصولات شما بر بازار چیست و چه نیازی از مخاطب را برآورده می‌کند؟

پس از جواب دادن به این سوالات باید تمرکز خود را بر روی مسائل و چالش های محصولتان بگذارید.  پاسخ هایی که در بالا داده اید را به خوبی بررسی کنیدو خود را جای مشتری بگذارید. اگر قرار باشد شما زا محصول خودتان در فضای آنلاین خریداری کنید، چه مواردی برایتان مهم است؟راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 1.  اندازه و وزن محصول شما چقدر است؟ در ارسال و هزینه های حمل چه مشکلاتی وجود خواهد امد؟
 2. محصول شما ممکن است در ارسال دچار شکستگی شود. برای آن  چه راهکاری دارید؟
 3. محصول شما دارای سایز و تنوع خاصی است؟ برای نوع سایز افراد مختلف چه فکری دارید؟ سایزبندی مهمترین مشکل مشتریان در تجارت های آنلاین است.
 4. کالای شما مصرفی است؟ برای طول عمر محصولتان تدبیری داشته باشید. مواد غذایی با تاریخ مصرف کوتاه هم از موارد مهم در نظر مخاطب است.
 5. محصول فصلی دارید؟ محصول شما در فصل خاصی بفروش می‌رسد؟ برای دیگر فصل ها تدبیری دارید؟

3-انجام تحقیقات در مورد کالاها در فضای آنلاین (کلمه کلیدی)

از روش های راه اندازی کسب و کار اینترنتی دو کار اساسی را تا به حال انجام داده اید. حالا باید این تحقیقات را کامل کنید و به سراغ جستجو کالای مورد نظرتان در اینترنت بروید.

روش های زیر را مرحله به مرحله انجام دهید تا شرکت کسب و کار اینترنتی شما به سرعت پیشرفت کند.

تحقیق کلمه کلیدی

چگونه کلمه کلیدی انتخاب کنیم؟ کلمات کلیدی کلماتی هستن که افراد داخل موتورهای جستجو سرچ میکنند و یا در مورد آنها صحبت میکنند. مخاطبان از موتورهای جستجو برای پیدا کردن انواع و اقسام کالاها و یا خدمات استفاده میکنند. مثلا جستجو انواع فیلم، چک کردن وضعیت آب و هوا و غیره…

شما از طریق این کار می‌توانید میزان درخواست کاربران نسبت به کالا یا خدمات خود را ببینید. یکی از برنامه هایی که می‌تواند به شما در این مورد کمک کند، Keyword Tool است.

میزان جستجو

در این قسمت از مراحل راه اندازی شغل الکترونیکی، یک سایت فوق العاده برای میزان سرچ کلماتی که در قسمت قبل پیدا کردید معرفی می‌کنیم.

شما در Google Trends به راحتی می‌توانید میزان و تعداد سرچ شدن یک کلمه را ببینیدو این برنامه به شما کمک می‌کند که ببینید در کدام منطقه جغرافیایی و یا شهری بیشتر کالاهای شما جستجو شده.

این کار به شما کمک می‌کند بازار مخاطبین خود را بهتر بشناسید و برای آنها تولید محتوا کنید.

شبکه های اجتماعی

از این رسانه غافل نشوید. واژه های مورد نظر خود را که در بالا یافته اید در انواع شبکه های اجتماعی جستجو کنید.

برای مثال می‌توانید از لیست پربازدیدترین هشتگ های ترند استفاده کنید و ببینید که کدام محصول شما بیشتر سرچ شده. و در کدام شبکه اجتماعی بیشتر به کالاهای شما اهمیت می‌دهند.

4-آنالیز رقبا

در این بخش از راه اندازی کسب و کار اینترنتی آموزش تحلیل و آنالیز رقبا، مهمترین کار ما است.

موارد مهم در آنالیز رقبا:راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 • شناسایی نقاط قوت و ضعف آنها اصلی کار شما در این فضا است. به سایت های آنها سر بزنید و ببینید چه کارهایی و چه خدماتی در سایت و شبکه های اجتماعی آنها موجود است و دقیقا چه روندی را طی می‌کنند.
 • عکس محصولا آنها چگونه است و چه مدل عکسی را برای کالای خود استفاده کرده اند؟
 • توضیحات کالاهای آنها چگونه است؟ چقدر است؟
 • تجربه خرید مشتریان آنها چگونه است؟
 • کامنت ها و نظرخواهی ها را چک کنید.
 • رنگبندی سازمانی آنها چه رنگی است؟
 • از خبرنامه و ارسال ایمیل استفاده می‌کنند؟
 • مقاله ها و وبلاگ آنها چگونه است؟
 • درباره ما و تماس با ما را چک کنید.
 • پشتیبانی از خدمات و محصولات از چه طریقی است؟
 • نحوه پرداخت پول و خرید از چه طریقی است؟
 • نحوه حمل و نقل کالاها چطور است؟

5-قوانین حمل و نقل

راه اندازی کسب و کار اینترنتی رایگان و یا با مشاوره از شرکت هایی که در این حوزه فعالیت دارند، باید با احتیاط و تحقیق کامل در مورد همه جوانب فروش باشد.

 1. مالیات بر فروش در این نوع کارها را بخوانید.
 2. از قوانین فروش محصولات خود در فضای آنلاین اطلاعاتی بدست آورید.
 3. برای سایتتان به فکر نماد های الکترونیکی باشید تا مخاطب راحت تر به شما اعتماد کند.
 4. دسته بندی و موجودی محصولات را در این بخش تعیین کنید که قرار است چگونه باشد.
 5. بیمه کالاهایتان را بررسی کنید. اگر نیاز به بیمه دارند همین الان زمان فکر کردن به آن است.
 6. مجوز فروش نیاز است یا خیر؟

6- راه اندازی فروشگاه آنلاین

این بخش ویترین و نمای شغل شما است. زمان راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مدیر وب سایت شدن رسیده. طراحی سایت خود را انجام دهید. مواردی که درباره طریقه راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید بدانید:راه اندازی کسب و کار اینترنتی

 1. مطمئن شوید که سایتتان حرفه ای است و نمای خوبی دارد.
 2. روی کیفیت وبسایت خود تمرکز کنید.
 3. اگر می‌خواهید کسب و کار اینترنتی رایگان راه اندازی کنید باید خودتان آموزش طراحی ببینید.
 4. دسترسی ها مهمترین نکته برای راحتی کاربر است.
 5. سرعت سایت را چک کنید.
 6. دسته بندی های کالا ها را چک کنید و مطمئن شوید که کاربر هم راحت است.
 7. سایت خود را با موبایل هم چک کنید. بیشتر مشتریان شما از طریق موبایل وارد می‌شوند.
 8. نحوه پرداخت را چک کنید.

شروع یک شغل چه در منزل یا یک شرکت فروش کالا، فرقی ندارد. باید موارد بالا را در سایت رعایت کنید.

7-بالا بردن ترافیک سایت

هفتمین مورد از آموزش رایگان کسب و کار اینترنتی، افزایش ورودی های سایت است. روی بهینه سازی یا همان سئو سایت خود کار کنید. مواردی که در این قسمت از راه اندازی فروشگاه اینترنتی مهم است:

اگر در این زمینه توانایی ندارید به هیچ عنوان با خواندن مقاله نمی‌توانید این کار را انجام دهید. پس این کار را به شرکت های متخصص این کار بسپارید. آوش تک در این زمینه می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

8-استفاده از تمامی شبکه های اجتماعی

آموزش کسب و کار اینترنتی در منزل رایگان با شبکه های اجتماعی به راحتی امکان پذیر است. اگر فعالیت شما محدود و کوچک است بهتر است فقط در این بخش فعالیت کنید. اما اگر یک فروشگاه نسبتا بزرگ و… دارید باید موارد بالا را هم پیگیری نمایید.Starting an Internet Business

کسب و کار اینترنتی در منزل بدون سرمایه کاری است که در حال حاضر بسیاری از افراد در ایران انجام می‌دهند و شما هم می‌توانید یکی از آنها باشید. اگر به این موضوع علاقمند هستید مقاله اموزش رایگان کسب درآمد از اینستاگرام در ایران را بخوانید.

اما اگر شما محصولات زیادی دارید، بعد از طراحی یک وب سایت و بهینه سازی آن به سراغ تمامی شبکه های اجتماعی بروید. سعی کنید در تمامی شبکه های اجتماعی فعالیت کنید.

محصول و توضیحات و نحوه استفاده از آنها را در رسانه های مختلف انتشار دهید. هر شبکه یک شانس برای پیدا کردن خریدار کالاهای شما است.

9-آنالیز خودتان

شما یک مقاله در مورد کسب و کار اینترنتی خواندید. و حالا دیگر به خوبی می‌دانید که باید چه مراحلی را طی کنید. اما بعد از انجام و اجرای مراحلی که بالا گفته شد، باید بعد از گذشت مدتی از شروع کارتان، تمامی مراحلی را که انجام داده اید یکبار دیگر از اول طی کنید.

بعد از گذشت مدتی ببینید که آیا پیشرفتی داشته اید یا خیر؟

10-بازارایابی سنتی همراه با بازاریابی آنلاین

یک نکته خیلی مهم: طراحی یک سایت و یا عضویت در شبکه های اجتماعی به تنهایی باعث افزایش فروش شما نمی‌شود. بهینه سازی سایت شما در کمترین زمان 6 ماه زمان می‌برد تا در صفحه های نخست گوگل قرار بگیرید. راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اما چاره چیست؟ در این بازه 6 ماهه تا سایت شما در نخستین رتبه ها بیاید، از روش های مختلف استفاده کنید و خودتان هم به رتبه گرفتن سایتتان کمک کنید.

 1. مشتریان قدیمیتان را با سایت خود آشنا کنید و آدرس آن را به آنها بدهید.
 2. تبلیغات فضای آنلاینتان را در همه جا بگذارید.
 3. کارهای خلاقانه انجام دهید و مخاطبین کالاهای خود را به رسانه های اجتماعی دعوت کنید، تا از پیج های شما دیدن کنند.
 4. از پنل های پیامکی برای معرفی سایتتان به مشتریان قدیمی خود استفاده کنید.

کاربران را تشویق به خرید از سایت کنید.

بازاریابی دهان به دهان

در شیوه تبلیغات سنتی کسب و کارتان باید دلیلی را به مشتریان خود ارائه دهید تا آن‌ها پیش افراد دیگر درمورد محصولتان حرف بزنند. از رستوران‌ها و کسب و کارهای کوچک در گذشته گرفته تا کسب و کارهای بزرگی مانند دیجی کالا و کوکاکولا، همه به نوعی متاثر از تبلیغات دهان به دهان هستند.

برای موفقیت در این نوع بازاریابی باید محصول یا خدمت شما به قدری قدرتمند باشد که مشتری پس از استفاده از آن رضایت داشته باشد. یک مشتری راضی نیز در هر موقعیتی که پیش بیاید از محصول شما پیش دیگران تعریف می‌کند.

نتیجه گیری

شروع هر کاری باید با برنامه ریزی و تعیین یک استراتژی بلند مدت باشد. اولین مرحله برای شروع یک کار آنلاین برنامه ریزی و تحقیق در مورد مخاطبین کالاهای شما است. بعد از آن به سراغ آنالیز و تحقیق در مورد رقبا بروید.

در نهایت شروع به طراحی و بهینه سازی سایت کنید. و بعد به آنالیز خود بپردازید. پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله چگونه فروش اینترنتی را افزایش دهیم؟ بخوانید.

 

اگر راه اندازی کسب و کار اینترنتی pdf را می‌خواهید، به واتس آپ آوش تک پیام دهید.

لطفا نظراتتون رو در مورد این مقاله و شغل خود برای ما زیر ? همین پست بنویسید.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها