مفاهیم اولیه سئو

آشنایی با مفاهیم اولیه سئو ” از نان شب واجب تر ” شاید برایتان جالب باشد که بدانید سه جایگاه اول در گوگل 60 درصد کسانی که کلمه ای را جستجو میکنند را به خود جذب میکنند! و جایگاه اول به تنهایی 36 درصد مخاطبین را جذب میکند.

امیدواریم در تعریف مفاهیم اولیه سئو بتوانیم کمک زیادی به شما بکنیم.پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا با مفاهیم اولیه سئو آشنا شویم.

سئو چیست؟ 

شاید تا چند سال پیش با طراحی یک وبسایت خیلی از خدمات خود را میتوانستید در وبسایت نشان دهید و کلمه سئو برای شما نا آشنا بود. اما با گسترش فضای مجازی، مردم نیازهای خود را در موتور جستجو گوگل پیدا میکردند.

فکر کنید در هیاهوی شهری بزرگ صدها مزون لباس وجود دارد و شما میخواهید از یک مزون لباس بخرید، به روش سنتی باید تک تک مزون های شهر را میگشتید تا لباس موردنظر را پیدا کنید. 

چه قدر زمان شما تلف میشد؟ چقدر هزینه رفت و آمد شما برای این گشتن میشد؟ ولی دیگر کار راحت شده، شما در خانه نشستید و در موبایل خود گوگل را باز کردید و شما فقط کافیست کلمه ” مزون لباس ” را سرچ کنید! به همین راحتی…

مفاهیم اولیه سئو

سئو یعنی همین!

 یعنی در موتورهای جستجو( گوگل) شما حرف اول را بزنید. سئو در واقع مکمل طراحی سایت است. طراحی سایت مثل ویترین مغازه شماست. ویترینی که باید آن را به دید کاربران اینترنت برسانید.

 این روزها شما اگر بهترین وبسایت را از نظر فنی و زیبایی داشته باشید بدون سئو معنی ندارد، چون که اگر سایت شما سئو نشود هیچ کس در دنیای اینترنت خبر ندارد که شما همچین وبسایتی دارید.

 برای اینکارشما نیاز به معرفی سایت خود به گوگل دارید، اما این پایان کار نیست تازه اول راه است. میان هزاران سایت شما باید بهترین باشید، شما باید شماره یک باشید تا طیف بیشتر مشتریان را به سمت خود بکشید. 

تفاوت سئو on-page و off-page

 

سئو on-page

به بهینه سازی داخلی سایت که میتواند به معرفی صفحه سایت و بهبود رتبه موتور جستجوی گوگل کمک کند سئو on-page گفته میشود . از این اقدامات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تگ گذاری اصولی عناوین
 • تگ توضیحات متا
 •  تگ نوشته جایگزین تصاویر
 • ریسپانسیو بودن سایت
 • بهینه سازی متحوا
 • لینک سازی داخلی
 • آدرس لینک ها

مفاهیم اولیه سئو on page

سئو off-page

به مجموعه اقدامات خارج از سایت که به بهبود رتبه سایت در گوگل کمک میکند سئو off-page گفته میشود.

اقداماتی مثل: 

 • وبلاگ سازی
 • انتشار پست در وبلاگ ها
 • انتشار پست در انجمن ها
 • لینک سازی در شبکه های اجتماعی
 • رپورتاژ آگهی
 • کامنت گذاری در انجمن ها و سایت ها
 • ثبت در گوگل مپ
 • ثبت در دایرکتوری 

مفاهیم اولیه سئو off-page

انواع سئو 

ما 3 نوع سئو ( کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری ) داریم : 

سئو کلاه سیاه

به فرآیندی گفته میشود که شخص سئوکار برای فریب گوگل کلیدواژه ها را به گوگل معرفی کند! و فقط کسب جایگاه برایش مهم باشد و کاربر اصلا برایش مهم نباشد. 

شاید این شخص بتواند در زمان بسیار سریع کلمات را به گوگل معرفی کند و در لینک های بالا قرار گیرد ولی هیچ چیز از چشمات تیز بین گوگل در امان نیست! گوگل حواسش به همه چیز است و اگر سایت شما به این صورت سئو شود خیلی سریع از صفحه گوگل محو خواهید شد ( به اصطلاح سایت شما پنالتی میشود )

سئو کلاه سیاه

برخی از کارهایی که در سئو کلاه سیاه انجام میشود : 

 • فریب برای بهبود رتبه
 • هدایت کاربر به صفحات نامربوط
 • مخفی کردن متن ها( استفاده از فونت ریز و هم رنگ پس زمینه )
 • استفاده بیش از حد کلمات کلیدی

در کل گوگل روز به روز الگوریتم های خود را بیشتر میکند تا جلوی چنین سایت هایی را بگیرد و زمانی که متوجه شود شما کج قدم برمیدارید متوجه میشود!

 

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری تقریبا مثل همان کلاه سیاه است اما اگر اینکار را یک شخص حرفه ای بدون ایراد انجام دهد میتواند به بهبود رتبه در گوگل برسد.

شاید بتوان سئو کلاه خاکستری را به راه رفتن روی یک طناب نازک در یک ارتفاع بالا دانست ! راه رفتنی که هر لحظه با یک اشتباه از صفحه گوگل به بیرون پرت شوید!! 

سئو کلاه خاکستری

تکنیک هایی که اگر به طرز حرفه ای انجام شود برای وبسایت شما مفید خواهد شد اما اگر گوگل آن را متوجه شود کارتان تمام است ! اگر این تکنیک ها را بلد نیستید به هیچ وجه استفاده نکنید.

برخی از این تکنیک ها را مرور میکنیم : 

 • ساخت شبکه های اجتماعی جعلی : میتوانید چندین اکانت شبکه اجتماعی بسازید و به خود بک لینک دهید ! 
 • کامنت گذاری در دیگر سایت ها و لینک دهی به سایت: تکنیک بسیار خوب و کاربردی که ممکن است گوگل بعد ها لینک هایی در کامنت ها وجود دارد را حذف کند ولی فعلا تکنیک خوبی برای افزایش لینک دهی است.
 • خرید بک لینک: تا چند سال پیش خرید بک لینک به پیشرفت سایت کمک زیادی میکرد ولی گوگل به شدت با بک لینک مخالف است. شما میتوانید با صاحبان وبسایت تبادل لینک انجام دهید. اگر این تبادل لینک در پست های وبلاگ ها انجام شود نتیجه بهتری خواهد داشت. 
 • کلیک با آی پی های مختلف: میتوانید با آی پی های مختلف با کلیک بر روی مطالب خود در شبکه های اجتماعی بازدید سایت خود را بالا ببرید.
 • به کارگیری کلمات کلیدی فقط در عنوان: تاثیر به کارگیری کلمه کلیدی در عنوان ها بسیار زیاد است اما اینکه فقط در عنوان استفاده شود و در خودِ متن استفاده نشود زیاد مناسب نیست.

باز هم تاکید میکنیم! اگر حرفه ای نیست و نحوه استفاده از این تکنیک ها را بلد نیستید پیشنهاد میکنیم اصلا استفاده نکنید ! اگر با مفاهیم اولیه سئو آشنا هستید و با تکنیک های سئو میتوانید اینکارها را انجام دهید مسئولش خودتان هستید ! از ما نشنیدن ! 

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید اصولی ترین و بهترین روش سئو گفته میشود که تمام قوانین و اصول گوگل در آن رعایت شده . در سئو کلاه سفید اینطور است که مطالب جوری در سایت قرار میگیرد که این مطالب برای استفاده کاربران است نه صرفا برای موتورهای جستجو و بهبود رتبه ! 

سئو کلاه سفید

برخی موارد سئو کلاه سفید را با هم مرور میکنیم: 

 • تحقیق کلمه کلیدی: انتخاب کلمات کلیدی مناسب با کسب و کار که بیشترین بازدهی را داشته باشد.
 • تولید محتوای یونیک و استاندارد : مهم ترین بخش سئوی سفید یعنی تولید محتوای استاندارد که تمام اصول سئو در آن رعایت شود و طوری نوشته شود که برای کاربر راحت باشد نه فقط برای موتورهای جستجو.
 • لینکهای داخلی سایت: لینک دهی به مقالات داخلی سایت تاثیر بسیار زیادی در رشد مطلب دارد.
 • انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی: این امر تاثیر بسیار زیادی در بازدید مطلب و رشد سایت در موتورهای جستجو دارد.
 • نحوه استفاده درست از عناوین : از تگ های h1 تا h6 به درستی استفاده کنید. تگ h1 یک بار، تگ h2 به تعداد عناوین زیر صفحه و تگ های h3 تا h6 را به تعداد زیرعنوان های فرعی استفاده کنید.

در کل پیشنهاد ما به شما این است که اگرتخصص سئو دارید سئو را اصولی انجام بدهید و گوگل را دور نزنید، اما اگر متخصص نیستید کار سئو خود را به یک فرد مختصص سئو بسپارید.زیرا فرد سئوکار با تمام مفاهیم اولیه سئو آشناست و سایت را به صورت اصولی انجام میدهد و دیگر از طرف گوگل جریمه نخواهید شد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سئو و تعرفه های سئو و خدمات شرکت آوش تک در زمینه سئو به این لینک مراجعه کنید. 

سئو چیست؟ ⭐

شاید تا چند سال پیش با طراحی یک وبسایت خیلی از خدمات خود را میتوانستید در وبسایت نشان دهید و کلمه سئو برای شما نا آشنا بود. اما با گسترش فضای مجازی، مردم نیازهای خود را در موتور جستجو گوگل پیدا میکردند. فکر کنید در هیاهوی شهری بزرگ صدها مزون لباس وجود دارد و شما میخواهید از یک مزون لباس بخرید، به روش سنتی باید تک تک مزون های شهر را میگشتید تا لباس موردنظر را پیدا کنید. ادامه را در مقاله بخوانید

انواع سئو کدامند؟ ⭐⭐

سئو کلاه سیاه سئو کلاه خاکستری سئو کلاه سفید توضیحات را در مقاله بخوانید

سئو کلاه سیاه چیست؟ ⭐⭐⭐

به فرآیندی گفته میشود که شخص سئوکار برای فریب گوگل کلیدواژه ها را به گوگل معرفی کند! و فقط کسب جایگاه برایش مهم باشد و کاربر اصلا برایش مهم نباشد. شاید این شخص بتواند در زمان بسیار سریع کلمات را به گوگل معرفی کند و در لینک های بالا قرار گیرد ولی هیچ چیز از چشمات تیز بین گوگل در امان نیست! گوگل حواسش به همه چیز است و اگر سایت شما به این صورت سئو شود خیلی سریع از صفحه گوگل محو خواهید شد ( به اصطلاح سایت شما پنالتی میشود ) در مقاله برخی از کارهایی که در سئو کلاه سیاه انجام میشود را بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

12
دیدگاه بگذارید

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
6 موضوع کامنت
6 پاسخ به موضوع
0 دنبال کنندگان
 
کامنت‌های بیشتر
داغترین کامنت‌ها
4 صاحب نظر
شیواافسانه 1علی یاریمجید محمدیhamid879 آخرین صاحب نظران
  اشتراک گذاری  
جدیدترین‌ها قدیمی‌ترین‌ها بیشترین رای
اطلاع از
حامد کیوانی
مهمان
حامد کیوانی

شما کلاس آموزشی برای سئو هم برگزار می کنید؟

مینا عزیزی
مهمان
مینا عزیزی

آیا تم های رایگان وردپرس می تواند به ضرر سئو باشد و به آن خسارت وارد کند؟

مجید محمدی
ادمین

سلام
شما باید از قالب هایی استفاده کنید که قابلیت آپدیت دارند بعضی از قالب های رایگان نال شده هستند و همچنین امکان داره داخلشون کدهای مخربی باشه پس بهتره از قالب های اورجینال وردپرس رو تهیه و استفاده کنید

hamid879
مهمان
hamid879

اضافه کردن یه پست در چند دسته بندی وردپرس برای سئو سایت مناسبه؟

مجید محمدی
ادمین

بهتره یک دسته بندی که خیلی نزدیک به موضوع هست رو انتخاب کنید

علی یاری
مهمان
علی یاری

سلام چجوری با استفاده از ویجت های وردپرس، سئو سایت را ارتقا بدم ؟

مجید محمدی
ادمین

سلام
فکر کنم منظور شما از ویجت افزونه وردپرس استکه پیشنهاد میکنم مقاله 10 افزونه و ابزار برتر سئو برای وردپرس را بخونید.

افسانه 1
مهمان
افسانه 1

پوسته های رایگان وردپرس تاثیر منفی بر روی سئو دارن؟

مجید محمدی
ادمین

سلام
خیر تاثیر منفی ندارند و بهتر است پوسته وردپرس را از داخل مخزن خود وردپرس نصب کنید و از سایت های نامعتبر قالب های رایگان و در بیشتر موارد نال شده را دانلود و نصب نکنید به احتمال زیاد ممکن است کدهای مخربی را دارا باشند.
قالب رایگان وردپرس هیچ ایرادی ندارد ولی از مخزن وردپرس نصب کنید تا بتوانید آپدیت های آن را نیز دریافت کنید

شیوا
مهمان
شیوا

چقدر طول می‌کشه تا نتایج ناشی از سئوی سایت را ببینم

مجید محمدی
ادمین

سلام
بسته به رقابتی بودن کلمات کلیدی داره ولی حدودا بین 6 ماه تا یکسال

لوگو شرکت آوش تک

بازاریابی و فروش

طراحی سایت و سئو

عضویت در خبرنامه

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به سفیر شهر فناوری آوش می‌باشد و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد. طراحی سایت: آوش تک

Open chat
کمک میخوای؟
سلام
ما آنلاین هستیم میتونیم کمکت کنیم؟