چگونه کلمه کلیدی انتخاب کنیم؟ آموزش تحقیق کلمه کلیدی اصولی

تحقیق کلمه کلیدی

شاید شما هم تصمیم گرفته باشید برای وبلاگ سایت خودتون تولید محتوا انجام بدید و یه گونی کلمه کلیدی دارید که نمیدونید باید چجوری از کلمات کلیدی داخل مقاله تون استفاده کنید. ما در این مقاله میخواهیم به همین موضوع بپردازیم و بگیم که با یه گونی کلمه کلیدی چه باید کرد?
و یا اصلا نمیدونید روش تحقیق کلمه کلیدی چجوریه و از چه کلمه کلیدی باید در محتوا استفاده بشه؟
الان تو درست ترین جای ممکن هستین و میخواهیم بهتون 0 تا 100 تحقیق کلمه کلیدی و روش استفاده از کلمات کلیدی در محتوا را باهم بررسی کنیم.

یخورده که به عقب تر برگردیم تقریبا زمانی که کامپیوترها با صدای گوش نواز گیژژژژ مودم ها به اینترنت متصل میشد. ما هر مطالبی که داخل وبلاگی میخوندیم و برامون جذاب بود سعی میکردیم مطالب اون وبلاگ و سایت رو دنبال کنیم و زیاد درگیر سرچ و جستجو نبودیم اگر هم بودیم پیدا کردن مطالب مرتبط و با کیفیت بسیار سخت بود و به قول معروف از موجودیت ها باید استفاده میکردیم.

اما حالا کلا قضیه فرق کرده کلی وبلاگ و وبسایت تو زمینه های مخالف بصورت حرفه ای تولید محتوا انجام میدن و جستجو ها هدفمندتر شده و بیشتر مقاله هایی که کیفیت بسیار بالایی دارند در موتورهای جستجو به چشم میخورن.
در نتیجه برای دیده شدن در رتبه های بالاتر نتایج گوگل باید یک استراتژی تولید محتوا برای وبسایت و یا وبلاگ خود داشته باشید.

کلمه کلیدی ( keyword) چیست؟

کلمات کلیدی کلماتی هستن که مخاطبان داخل موتورهای جستجو سرچ میکنند و یا در مورد آنها صحبت میکنند.
مخاطبان از موتورهای جستجو برای پیدا کردن انواع و اقسام چیزها استفاده میکنند. مثلا جستجو انواع فیلم، چک کردن وضعیت آب و هوا و غیره…
هر جستجویی که داخل گوگل انجام میشه برای اینکه اطلاعاتی رو بدست بیاریم و هدف موتورهای جستجویی مثل گوگل هم اینه که یک پاسخ رضایت بخشی را برای کاربر نمایش دهد.

این موضوع به چه معناست؟ این موضع به این معنی که اگر میخواهید برای موتورهای جستجو محتوایی تولید کنید باید سوالاتی که داخل گوگل پرسیده میشه و یا زیاد جستجو میشه رو که همون کلمات کلیدی هستند را در مقالات خود به آنها پاسخ دهید.
قبل از اینکه بخواهیم ادامه بدیم این نکته رو هم در نظر داشته باشید که باید اول محتوا را برای کاربر بنویسید نه صرفا محتوایی که فقط برای موتورهای جستجو نوشته شده. در نتیجه مقاله هاتون باید ارزشی رو به کاربر منتقل کند.

چرا باید از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنیم؟

پست هایی که با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی نوشته میشوند با پست های دیگه وبلاگ متفاوت هستند به این صورت که محتوایی که برای آن جستجوی کلمات کلیدی انجام شده تنها به یک سوال و حواشی آن سوال پاسخ داده میشود.
حالا شما محتوایی را که برای آن جستجوی کلمه کلیدی انجام داده اید با محتوایی که مثلا تجربه شخصی خودتون را راجب چیزی نوشته اید مقایسه کنید متوجه خواهید شد محتوایی که شامل یک تجربه شخصی است ترافیک بسیار پایینی از موتورهای جستجو نسبت به مقاله ای که برای آن تحقیق کلمه کلیدی انجام داده اید دریافت میکنید.

تحقیق کلمه کلیدی
حالا این موضوع به این معنی که ما فقط میتونیم برای سوالاتی که داخل موتورهای جستجو سرچ میشه مقاله بنویسیم؟

جواب به این سوال منفی شما میتونید حتی زندگی روزمره خودتون و یا تجربه شخصی خودتون رو داخل وبلاگتون منتشر کنید ولی ترافیک خیلی پایینی دریافت میکنید. برای نوشتن چنین موضوعاتی میتونید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید و تجربه های خودتون رو اونجا به اشتراک بزارید هم ترافیک و هم بازدید بیشتری دریافت میکنید.
اما اگر میخواهید طولانی مدت در رتبه های اول گوگل بدرخشید باید برای هر مقاله ای که میخواهید بنویسید باید تحقیق کلمه کلیدی انجام دهید.

چگونگی یافتن کلمه کلیدی

برای یافتن کلمه کلیدی ابزارهای رایگان زیادی وجو دارد که از آنها میتوانید برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید.

کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

اگر هنگام جستجو یک مطلب در گوگل دقت کرده باشین پایین صفحه اول یکسری پیشنهاداتی از طرف گوگل برای جستجو پیشنهاد میشود که شامل بیشترین جستجو مخاطبان است و شما به راحتی میتونید از همان کلمات داخل محتوا استفاده کنید.

جستجوهای مرتبط گوگل

ابزار کلمات کلیدی گوگل | گوگل کیوورد پلنر ( google keyword planner )

ابزار تحقیق کلمه کلیدی گوگل کیوورد پلنر یکی از بهترین ابزارها برای جستججو کلمه کلیدی است که اطلاعات کاملی را در اختیار ما میزاره مثلا یک کلمه در ماه چقدر جستجو میشه و…

تحقیق کلمه کلیدی در گوگل کیوورد پلنر

ابزار تحقیق کلمه کلیدی keywordtool.io

یکی دیگر از ابزارهای رایگان برای تحقیق کلمه کلیدی کیوورد تول هست که زبان پارسی رو هم پشتیبانی میکنه و پیشنهادات خوبی را هم ارائه میکند.
ابزارهای دیگری هم وجود دارد که ما در این مقاله به همین 3 مورد اکتفا میکنیم.

ابزار تحقیق کلمه کلیدی کیوورد تول

چگونه کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟

فقط به این دلیل که یک کلمه کلیدی را در ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی پیدا کرده اید لزوما به معنی این نیست که از آن در مقاله خود استفاده کنید بدلیل اینکه امکان دارد یکسری کلمات اصلا هیچ ارتباطی با کلمه کلیدی که انتخاب کرده ایم نداشته باشد.

کلمات کلیدی را انتخاب کنید که مخاطبان شما آنها را جستجو میکنند.

دانستین اینکه مخاطبان شما چگونه جستجو میکنند یکی از شرط های اصلی برای فیلتر کردن کلمات کلیدی است. زیرا به شما کمک میکند کلمات کلیدی را فیلتر کنید که اگر چه از نظر فنی به موضوع شما مرتبط هستند اما با آنچه مخاطب شما جستجو میکند مغایرت ندارد.

پس اگر هنوز تحقیق کلمه کلیدی انجام نداده اید سعی کنید مخاطبان ایده آل خودتون رو پیدا کنید حتی شما میتوایند در این موضوع عمیق تر شوید و شخصیت مخاطبان خود را بشناسید و پروفایل های کاملی از مخاطبان خود که شامل جنسیت، سن و… میشود را برای خود ایجاد کنید.
هر چه درک شما از مخاطبانتان عمیق تر باشد تشخیص اینکه کدام کلمات کلیدی را از میان دسته ای که جستجو کرده اید راحت خواهد بود.

سختی کلمه کلیدی را ارزیابی کنید

همچنین ممکن است بخواهید لیست کلمات کلیدی خودتون را کم کنید تا فقط کلمه کلیدی که سختی مناسبی دارند را برای محتوای خود انتخاب کنید. سختی کلمه کلیدی بر اساس قدرت صفحاتی که هم اکنون در صفحه اول گوگل برای آن کلمه رتبه گرفته اند تعیین می شود. سختی کلمه کلیدی عددی بین 0 تا 100 است.
برای بدست آوردن سختی کلمه کلیدی میتوانید از افزونه کروم به نام mangools استفاده کنید.
اگر وب سایتتان را به تازگی راه اندازی کرده اید و هنوز شروع به تولید محتوا نکرده اید بهتر است از کلمات کلدی استفاده کنید که سختی پایی تری دارند امتیازی بین 20 تا 30 و یا پایین تر را شامل می شود استفاده کنید.

به حجم جستجو کلمه کلیدی د رماه توجه کنید

حجم جستجو تخمین میزند که چه تعداد از افراد هر ماه آن کلمه کلیدی را جستجو میکنند. انتخاب کلمه کلیدی که جستجو بالایی در ماه دارد بسیار خوب است اما این نکته را هم در ظر داشته باشید که ممکن است کلمه کلیدی حجم جستجو بالایی در ماه داشته باشد اما ممکن است ورودی مناسبی را از آن کلمه نداشته باشید و معمولا این کلمات، کلمات تک سیلابی هستند.
مانند: آهنگ
شما میتواند یک کلمه کلیدی با حجم کمتر را انتخاب کنید زیرا این کلمات که چند سیلابی هستند برای مخاطبان و اهداف شما بسیار مرتبط است.
مانند: دانلود آلبوم بی نام محسن چاووشی

چگونه از کلمات کلیدی در محتوا خود استفاده کنیم؟

وقتی هنوز الگوریتم های گوگل نسبت به امروز پختگی کمتری داشتند به راحتی میشد با تکرار کلمه کلیدی در محتوا در صدر نتایج جستجو در عبارات خاص قرار گرفت.
ولی دیگه الگوریتم های گوگل به درجه ای از عرفان رسیده که فقط با تکرار یک کلمه کلیدی در محتوا نمیتونید رتبه ای کسب کنید.

حالا دیگه گوگل دنبال سایت هایی که محتوای با کیفیت را برای کاربر بهمراه داشته باشد و تحقیق کلمه کلیدی به این معنی نیست که از کلمات کلیدی بصورت تکراری در محتوا خود استفاده کنید بلکه لیست کلمات کلیدی راهنمایی که از طریق آن میتونید عباراتی را که مخاطبان سرچ میکند و به قول معروف زبان مخاطب خودتان را بشناسید و به سوال و درخواست آنها محتوای مناسب تولید کنید.

چگونگی استفاده از کلمه کلیدی در محتوا

نکته مهم که باید در هنگام استفاده از کلمات کلیدی در محتوا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید:
کلمات کلیدی ورودی های سایت شما را رقم میزنند در نتیجه خیلی مهم است که بدانید چگونه باید از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنید.
به جای اینکه از خودتون بپرسید ” چجوری میتونم این کلمه کلیدی را در محتوا خود وارد کنم؟”
بپرسید که ” چجوری میتونم به این سوال پاسخ دهم؟”

حتما لازم نیست که برای هر کلمه کلیدی که میخواهید در آن رتبه بگیرید یک مقاله جدا بنویسید. بعنوان مثال اگر شما در حال نوشتن یک مقاله در مورد ” انتخاب بهترین کفش برای دویدن ” هستید منطقیه که به چندتا سوال مربوط به آن موضوع در همان موضوع پاسخ دهید مانند ” ویژگی یک کفش خوب برای دویدن ” چگونه یک کفش خوب برای دویدن انتخاب کنیم”

اگر برای کلید واژه ای میخواهید محتوا تولید کنید و رتبه بگیرید قبل از آن حتما وب سایت هایی که روی آن کلمه کلیدی بالا هستند را بررسی کنید و به این فکر کنید که چگونه یه مقاله ای بهتری میتوانید بنویسید.

سخن آخر

هر مقاله و محتوایی قرار نیست در صفحه اول گوگل باشد حتی اگر به بهترین شکل ممکن هم نگارش شده باشد اگر اصول سئو در آن رعایت نشود هیچ جایگاهی در رتبه های برتر گوگل نخواهد داشت.

تحقیق کلمه کلیدی یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای هر مقاله و محتوایی که تولید میکنید انجام دهید. الگوریتم های گوگل روز به روز در حال آپدیت شدن است و فقط با تکرار کلمه کلیدی در محتوا هیچ شانسی برای کسب رتبه نیست. در نتیجه بهتر است زبان مشتری را بدانید و به سوال هایی که در حوزه فعالیت شما پرسیده میشود پاسخ دهید.

ممنون از شما که تا اینجا مقاله را مطالعه کردید حتما تجربه های خودتون را با ما و مخاطبای دیگه به اشتراک بزارید و اگر سوالی هم داشتید زیر همین پست برامون کامنت بزارید.

چرا باید از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنیم؟ ⭐

پست هایی که با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی نوشته میشوند با پست های دیگه وبلاگ متفاوت هستند به این صورت که محتوایی که برای آن جستجوی کلمات کلیدی انجام شده تنها به یک سوال و حواشی آن سوال پاسخ داده میشود. حالا شما محتوایی را که برای آن جستجوی کلمه کلیدی انجام داده اید با محتوایی که مثلا تجربه شخصی خودتون را راجب چیزی نوشته اید مقایسه کنید متوجه خواهید شد محتوایی که شامل یک تجربه شخصی است ترافیک بسیار پایینی از موتورهای جستجو نسبت به مقاله ای که برای آن تحقیق کلمه کلیدی انجام داده اید دریافت میکنید کلمه کلیدی های مناسب خود را درمقاله بیابید

چگونگی یافتن کلمه کلیدی ⭐⭐

برای یافتن کلمه کلیدی ابزارهای رایگان زیادی وجو دارد که از آنها میتوانید برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید. ابزارهای کاربردی را ر مقاله بخوانید

چگونه کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟ ⭐⭐⭐

دانستین اینکه مخاطبان شما چگونه جستجو میکنند یکی از شرط های اصلی برای فیلتر کردن کلمات کلیدی است. زیرا به شما کمک میکند کلمات کلیدی را فیلتر کنید که اگر چه از نظر فنی به موضوع شما مرتبط هستند اما با آنچه مخاطب شما جستجو میکند مغایرت ندارد. پس اگر هنوز تحقیق کلمه کلیدی انجام نداده اید سعی کنید مخاطبان ایده آل خودتون رو پیدا کنید حتی شما میتوایند در این موضوع عمیق تر شوید و شخصیت مخاطبان خود را بشناسید و پروفایل های کاملی از مخاطبان خود که شامل جنسیت، سن و… میشود را برای خود ایجاد کنید. هر چه درک شما از مخاطبانتان عمیق تر باشد تشخیص اینکه کدام کلمات کلیدی را از میان دسته ای که جستجو کرده اید راحت خواهد بود سختی کلمات کلیدی را در مقاله بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
mahdie
3 سال قبل

چگونه بفهمم که چه موقع تعداد کلمات کلیدی مورداستفاده در یک صفحه درست است؟

مهمان
kh.bahari
3 سال قبل

سلام جناب آیا باید نام دامنه من شامل کلمات کلیدی بهینه‌سازی شده باشد؟

مهمان
حسنی
3 سال قبل

سلام آیا ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی دیگه ای هم وجود داره؟

مدیر
فریده سبزروی
3 سال قبل
پاسخ به   حسنی

بله زیاد هست