استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام |5 نکته اساسی که باید بدانید

استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام

در مقاله های قبلی اشاره کردیم که برای افزایش فالوور و موفقیت در فروش محصولاتتان در اینستاگرام، باید قوانینی را رعایت کرد. یکی از این قوانین استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام است. هشتگ گذاری در اینستاگرام یکی از اصلی ترین راه هایی است که به جذب فالوور به شما کمک می‌کند. با هم این روش را بررسی کنیم.

هشتگ گذاری چیست

برچسبی است که برای دسته بندی و به اشتراک گذاری پست ها و نظرات درباره موضوعی خاص در سطح جهانی و فراتر از حلقه و فهرست دوستان و کسب و کارها بکار می رود. به زبان ساده تر و با یک مثال ساده:
فرض کنید که کسب و کار شما درباره فروش مبل راحتی است. شما اگر میخواهید اطلاعاتی و یا عکس، ویدیویی را در جاهای مختلف مثل شبکه های اجتماعی، سایت ها و یا هر جای دیگری پخش کنید، برای اینکه مخاطبینتان شما را راحت تر پیدا کنند با علامت # اطلاعات کوتاهی از محتوایی که می‌خواهید انتشار دهید را در انتهای متنتان می‌‎گذارید.استراتژی هشتگ گذاشتن در اینستاگرام

مثلا هشتگ #مبل راحتی دقیقا مرتبط با کسب و کار شماست. هشتگ توسط کاربران ساخته می شود و برای ساختن آن شما نه نیازی به برنامه خاص و نه نیازی به هزینه دارید و بطور کلی این هشتگ توسط کاربران شبکه های اجتماعی و حتی خود شما ساخته و طراحی می شود. هشتگ گذاری در اینستاگرام برای پیج های تجاری کاربردی خواهد بود زیرا استفاده از هشتگ به بیشتر دیده شدن برندها کمک شایانی می کند.

اما در این مقاله می‌خواهیم در مورد استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام که کمک کننده افزایش بازدید از پیج شما و فروش بیشتر شما است صحبت کنیم.

استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام

 1. مراحل چیدمان استراتژی برای هشتگ گذاری
 2. هشتگ چیست
 3. پیدا کردن هشتگ مناسب
 4. نحوه قرار دادن هشتگ
 5. اندازه گیری میزان هشتگ ها

هشتک چیست

در بند بالا توضیح دادیم که هشتگ چیست و چه کاربردی دارد. اما دقت داشته باشید که همه ما برای پیشرفت کسب و کارمان به دنبال هشتگ های پر بازدید می‌گردیم. اما شما کدام را می‌پسندید:

 1. گذاشتن هشتگ های پر بازدید. و پیدا کردن فالوور کمتر و دیرتر
 2. گذاشتن هشتگ های کم بازدید تر. پیدا کردن مخاطب هدف نزدیک تر، افزایش فالوور بیشتر، بیشتر دیده شدن،

هشتگ هایی که برای محتوای خود می‌گذارید باید مختص بازار شما باشد. هشتگ نا مرتبط باعث میشود که اینستاگرام شما را اسپم شناسایی کند و محتوای شما را در اکسپلور نمایش ندهد.
اگر برای خود استراتژی اینستاگرام بچینید خیلی از مشکلات شما در کمبود فروش و فالوور حل خواهد شد. پس مقاله استراتژی اینستاگرام چیست؟ را بخوانید.هشتگ گذاری
نکته: دو هشتگ در یک پست می‌تواند معنا های متفاوتی داشته باشد و افراد مختلفی را سمت شما بکشاند. یک هتل زیر محتوای خود هشتگ #خاطرات می‌زند (منظور آنها این است که خاطرات خود را در این مکان بسازید) اما هتلی دیگر هشتگ #مکانی برای خاطره سازی را میزند
به نظر شما مخاطبی که به دنبال یک مکان زیبا برای استراحت خود می‌گردد کدام هشتگ را سرچ می‌کند؟ آیا سرچ می‌کند خاطرات؟

پیدا کردن هشتگ مناسب

تا الان فهمیدیم که هشتگ مناسب برای کسب و کارمان چگونه باید باشد. اما شاید ندانیم که چگونه هشتگ مناسب پیدا کنیم.
راه های پیدا کردن هشتگ های مناسب:

برای داشتن لیستی از هشتگ ها

 1. پیج های رقیبان را پیدا کنید و همه محتواهای آنها را بررسی کنید و ببینید که از چه هشتگ هایی زیر کدام پست ها با چه نوع محتوایی استفاده می‌کنند.
  حتما مقاله استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام را بخوانید تا بیشتر با محتوای مناسب کسب و کارتان آشنا شوید.
 2. قسمت سرچ اینستاگرام خود را باز کنید، کلمه کلیدی کسب و کار خود را سرچ کنید. در قسمت top پیج هایی که هشتگ های مناسب برای محتوای خود گذاشته اند را می‌بینید. داخل پیج آنها بروید و از تجربه آنها و اینکه چه هشتگ هایی استفاده کرده اند که با سرچ آن کلمه کلیدی به بالاترین رنک رسیده اند را بررسی کنید.
 3. در همان قسمت سرچ بعد از جستجوی کلمه کلیدی خود در قسمت Tags کلیک کنید. تگ های مرتبط و بهترین هشتگ ها را خواهید دید. پست هایی که برای شما آورده را باز کنید و هشتگ های مناسب را پیدا کنید. این قسمت هشتگ هایی است که مخاطبین آنها را دنبال می‌کنند.لیست هشتگ ها
 4. افراد تاثیر گذار در صنعت خود را پیدا کنید و ببینید که آنها چه هشتگ هایی برای محتواهای خود می‌گذارند.
 5. چند نفر که دوست دار صنعت شما هستند پیدا کنید و از آنها بپرسید که چه هشتگ هایی را جست و جو و یا دنبال می‌کنند.

نحوه قرار دادن هشتگ

 1. یک محتوا ایجاد کنید و با روش هایی که گفته شد هشتگ های مناسب را پیدا کنید.در کپشن هایی که می‌نویسید در انتهای کپشن 3 الی 5 هشتگ بگذارید.
 2. اگر هشتگ های انتخابی شما زیاد است، بعد از انتشار دادن پست در اولین یا دومین کامنت هشتگ مناسب را بگذارید.
 3. در بایو می‌توانید چند هشتگ مرتبط با کسب و کارتان را بگذارید. می‌تواند تاثیری هم در خواننده پیج شما بگذارد و با حوزه کاری شما در چند ثانیه اول آشنا شود، هم در رتبه شما در اینستاگرام تاثیر می‌گذارد.
 4. در استوری هایی که می‌گذارید، می‌توانید هشتگ مناسب استوری که گذاشتید و مربوط به حوزه کاری خودتان است بگذارید.
 5. اگر هشتگ ایموجی هم می‌تواند به کسب و کار ما کمک کند از این مورد هم می‌توانید استفاده کنید.

اندازه گیری میزان هشتگ ها

در نهایت برای اینکه چک کنید هشتگ هایی که گذاشته اید چه میزان تاثیر داشته و چند نفر از هشتگ های شما وارد پیج شده و یا شما را فالو کرده اند، پیج خود را تجاری (بیزینسی) کنید و از قسمت view insights روی هر پستی میزان تاثیر گذاری هشتگ خود را ببینید.اندازه گیری میزان هشتگ ها

بعد از باز شدن این قسمت شما می‌توانید همانند عکس زیر میزان افرادی که از طریق هشتگ به شما پیوستند ببینید.اندازه گیری میزان هشتگ

شاید لازم باشد بعضی از هشتگ ها را اصلا استفاده نکنید. این آمار به شما کمک می‌کند تا به هشتگ های هدف بیشتر و بیشتر نزدیک شوید.

چند نکته برای استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام

 • هشتگ برند بسازید. می‌توانید برند خود را محبوب تر و در معرض دید بیشتر قرار دهید. در محل مناسب گذاشتن هشتگ #برندتان را بگذارید.
 • اگر کار خاص و ویژه ای به نسب رقبا انجام می‌دهید. مثلا در روز های خاصی مسابقه های خاصی، آموزش خاصی و یا هر کار خاصی در حوزه خود انجام می‌دهید و آن کار همیشه در حال انجام است، یک نام خاص و جذاب برای آن انتخاب کنید و از هشتگ مخصوص به آن در پست هایتان استفاده کنید.
 • برای بیشتر شدن فالوورها باید بخشی از بازار را در نظر بگیرید و هشتگ مخصوص آن بخش را بگذارید. مثلا اگر مبل فروشی دارید، و در آن مبل راحتی، تختخوابشو و استیل می‌فروشید، اگر همیشه هشتگ #مبل بگذارید این هشتگ خیلی کلی است. اما اگر هشتگ # مبل استیل #مبل راحتی #مبل تختخوابشو را بزنید. دسته کسانی که دنبال مبل استیل می‌گردند شاید کمتر از کسانی باشد که دنبال کننده هشتگ های مبل هستند باشد، اما کسانی که بدنبال هشتگ های زوم کرده در بخشی از بازار می‌گردند به مراتب امکان فالوور شما شدن را بیشتر دارند. آنها وقتی هشتگ خاصی را سرچ می‌کنند و آن را پیدا می‌کنند حس اعتماد و حرفه ای بودن شما را درک می‌کنند. (دقت داشته باشید که فقط هشتگ گذاری کافی نیست، محتوای مناسب هم جزیی از کارهایی است که جذب فالوور را بیشتر می‌کند)افزایش بازدید از طریق هشتگ
 • انتخاب کردن چندین هشتگ و کپی کردن آنها در زیر همه پست ها کاری بسیار غلط است. اینستاگرام خیلی زود متوجه این کار می‌شود و اعتماد خود را به شما از دست می‌دهد. وقتی این اتفاق بیوفتد اینستاگرام ممکن است شما را جریمه کند و کاری کند که پست شما داخل آن هشتگ منتشر نشود. پس همیشه سعی کنید زیر پست ها هشتگ های متفاوتی باشد. قطعا منظور ما این نیست تمام هشتگ ها باهم متفاوت باشد و همچین چیزی هم ممکن نیست. طبیعتا موارد زیاد هم تکراری میشود. فقط دقت کنید که زیر همه ی پست ها شما یک هشتگ تکراری نباشد. ممکن است از سوی اینستاگرام جریمه شوید در این صورت تا مدت زمانی نامشخص پست های شما در هشتگ نشان داده نمی شود.
 • یک کار خاص از مخاطبین خود بخواهید انجام دهند، و یک هشتگ خاص را در نظر بگیرید و از آنها بخواهید که زیر پست خود بگذارند.

 

دقت داشته باشید که هر قدمی که برای بهتر کردن استراتژی اینستاگرامتان برمی‌دارید چند قدم به افزایش فالوور و همچین افزایش فروش نزدیک می‌شوید. گاهی اوقات با نادیده گرفتن نکات ریز، فرصت های خوبی را از دست می‌دهیم. هشتگ گذاری یکی از این نکات ریز است که درصد کمی از افراد به رعایت آن می‌پردازند. برای جلو زدن از رقبا تمامی نکاتی که باید را در اینستاگرام رعایت کنید. در هشتگ گذاری باید صبور باشید و همیشه بازخورد هشتگ هایتان را بررسی کنید.

چطوری هشتگ های مناسب پیدا کنیم؟ ⭐

پیج های رقیبان را پیدا کنید و همه محتواهای آنها را بررسی کنید و ببینید که از چه هشتگ هایی زیر کدام پست ها با چه نوع محتوایی استفاده می‌کنند علاوه بر اینها داخل مقاله می‌توانید روش های دیگر را بخوانید

بهتر است هشتگ ها کجای پیج یا کپشن باشند؟ ⭐⭐

یک محتوا ایجاد کنید و با روش هایی که گفته شد هشتگ های مناسب را پیدا کنید.در کپشن هایی که می‌نویسید در انتهای کپشن 3 الی 5 هشتگ بگذارید. اگر هشتگ های انتخابی شما زیاد است، بعد از انتشار دادن پست در اولین یا دومین کامنت هشتگ مناسب را بگذارید

استراتژی هشتگ گذاری چیست؟ ⭐⭐⭐

استراتژی هشتگ یعنی بدانید چه موقع از کدام هشتگ استفاده کنید. داخل مقاله استراتژی و برنامه ریزی کامل توضیح داده شده است.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
رها امیدی
2 سال قبل

سلام با تشکر از پیج خوبتون، علت این که از بعضی از هشتگ ها نمیشه استفاده کرد چیه؟ و اینکه آیا هشتگ رو داخل کپشن بنیویسیم بهتره یا داخل کامنت؟!