اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟ | هزینه و آموزش راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست ؟

به بازاریابی محصولات یا خدمات از طریق افراد سلبریتی یا مشهور و یا کمپین های موفق ( در حوزه اینفلوئنسر مارکتینگ ) اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می شود. درواقع پیام برندمان را از طریق این اشخاص که به آنها اینفلوئنسر می گوییم به گوش مخاطبانمان می رسانیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ روشی نوین و بسیار موثر در تبلیغات دیجیتال است. در این روش برندها با افراد تاثیرگذار یا پیج هایی که طرفداران زیادی در شبکه‌های اجتماعی دارند همکاری می‌کنند تا با استفاده از اعتبار  آن‌ها در نزد کاربرانشان، محصول یا برند خود را تبلیغ کنند. بر اساس تحقیقات، کاربران شبکه‌های اجتماعی در صورت مواجه شدن با محتوای تبلیغاتی تأثیرگذار، پنج برابر بیشتر نسبت به خرید محصول یا خدمات تبلیغ ‌شده تمایل خواهند داشت.

چرا از اینفلوئنسر مارکتینگ برای تبلیغات باید استفاده کرد ؟ (مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ)

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ امروزه بر کسی پوشیده نیست و اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی که در حال حاضر رشد سریعی را تجربه می‌کند، برای  انواع کسب و کارها بسیار مهم است. امروزه بیش از ۲۵ میلیون شرکت و برند از این برنامه برای بازاریابی و تبلیغ محصولات خود بهره‌گیری می‌کنند. به خاطر همین در این زمان موفقیت در دیده شدن کسب‌وکارهای کوچک، بدون استفاده از مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار کم است.

 آژانس های اینفلوئنسر مارکتینگشرکت اینفلوئنسر مارکتینگ

شاید این کلمات برای ما ایرانی ها خیلی جا افتاده نباشد. آژانس های تبلیغاتی وجود دارند که بستری را فراهم کرده اند که هم اینفلوئنسر و هم مشتری ها می‌توانند به آن سایت ها و یا شرکت ها مراجعه کنند و از آنها در مورد کمپین ها متفاوت و اینکه با کدام فرد تاثیر گذار می‌توانند همکاری کنند مشاوره بگیرند. اساس کار این آژانس ها به این شکل است که با اینفلوئنسرهای مختلف ارتباط برقرار می‌کنند و با آنها در ارتباط هستند. توانایی ها و میزان فعالیت، زمینه فعالیت، تعداد لایک و ویو و… آن فرد را نزد خود دارند.

شما بعنوان یک نفر که تصمیم به تبلیغات دارد وارد این آژانس ها می‌شوید و می‌توانید از آنها مشاوره اینفلوئنسر بگیرید. به شما کمک خواهند کرد که چه زمانی و چه نوع تبلیغاتی را با چه کسی انجام دهید. و برای شما کمپین تبلیغاتی اصولی می‌چینند. پس نگرانی های شما در مورد اینکه چگونه تبلیغات انجام دهید که بازدهی خوبی داشته باشد را از بین می‌برند.

در ایران هنوز این موضوع رواج پیدا نکرده است و تعداد کمی از این شرکت ها وجود دارد.

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

قبل از هر چیز باید به شما بگوییم که برای هر نوع تبلیغاتی شما باید زمانی را صرف تحقیق و برنامه ریزی برای تبلیغات کنید. تبلیغات اصول خاص خودش را دارد و اگر می‌خواهید از هزینه ای که برای تبلیغات می‌کنید بازخورد خوبی بگیرید باید یک استراتژی قوی بچینید. اما این استراتژی چیست و در کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ چگونه است؟

برای اینکه کمپین خوبی را برگذار کنید باید طبق برنامه زیر عمل کنید.

هدف خود را مشخص کنید

برای چه این کمپین را برگذار می‌کنید؟ هدف شما جذب فالوور است؟ هدف شما فروش محصولاتتان است؟ هدف نشان دادن محصول جدیدتان است؟ اگر قبل از شروع کمپین به این سوالات جواب ندادید و کمپین را شروع کردید باید بگویم که به سختی در کمپین شکست می‌خورید.هدف

چرا باید هدف تعیین کرد؟ شما باید براساس هدفتان تبلیغات کنید. فرض کنید که شما تعداد کمی فالوور دارید و بدون هدف گذاری شروع به تبلیغات می‌کنید. اگر در تبلیغات محصولاتتان را معرفی کنید معلوم است که هیچکس به سمت شما نخواهد آمد، چون مخاطب شما با شما آشنا نیست و شما مخاطب هدف را نشانه نگرفته اید.

پس حتما باید بدانید که قرار است چه چیزی را تبلیغ کنید. محصول جدید یا برندتان و یا کل محصولاتتان مهم است؟

اگر برندتان را نمی‌شناسند اول باید خودتان را به مشتری معرفی کنید که چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید.

تعیین شاخص های اساسی

قبل از کمپین برای خودتان مشخص کنید که چه انتظاری از این کمپین دارید؟ می‌خواهید بعد از اجرای این کمپین چه چیزی بدست آورید؟ و میزان بودجه خود را مشخص کنید، همچنین میزان بازگشت هزینه را تعیین کنید. با خود بسنجید که اگر این مقدار هزینه تبلیغات کنم و بازگشتی نداشت چه برایتان مهم است؟

حتما موارد زیر را قبل از شروع بررسی کنید و میزان انتظارات خود را شفاف بیان کنید:

 1. بودجه شما برای تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ چقدر است
 2. چه میزان توقع بازگشت هزینه را دارید
 3. چه تعداد لایک مد نظرتان است
 4. میزان reach که انتظار دارید چه تعداد است
 5. میزان impression  درخواستی شما چقدر است
 6. چه تعداد فالوور می‌خواهید اضافه شود
 7. چه تعداد ویو و کامنت مد نظرتان است
 8. چه میزان تعامل و مشارکت مخاطب از آن کمپین برایتان مهم است
 9. اینفلوئنسر مناسب شما کیستاینگیجمنت ریت

بعد از تعیین کردن هدف و انتظارات به سراغ تعیین یک فرد مناسب برای تبلیغ بروید. چند نکته اساسی در تعیین فرد مورد نظر وجود دارد، حتما این نکات را در نظر بگیرید:

نکات خیلی مهم در تعیین اینفلوئنسر

⭐تعداد فالوور نباید مبنای انتخاب اینفلوئنسر باشد. میزان مشارکت مخاطبین و محبوبیت فرد مهم است. هرچقدر فرد بین مخاطبین خود محبوب تر و تاثیر گذار تر باشد بازدهی بیشتری از تبلیغات خواهید گرفت. پس مبنای انتخاب خود را روی میزان فالوورها نگذارید.

⭐میکرو اینفلوئنسرها تاثیر گذارترند! بله این دسته از تاثیرگذاران برای تبلیغات بهتر هستند به دو دلیل

 1. آنها به صورت حرفه ای گوشه ای از بازار را هدف گرفته و در آن فعالیت می‌کنند. یعنی اگر فرد در زمینه آشپزی فعالیت می‌کند مخاطبین هدف او فقط کسایی هستند که به آشپزی علاقه دارند. میزان تاثیر گذاری آنها خیلی بیشتر از دیگر اینفلوئنسرهاست به این دلیل که همیشه به یک موضوع پرداخته ان و افراد براساس علایق عضو پیج آنها شده اند.
 2. هزینه تبلیغاتی آنها پایین تر و به صرفه تر است

⭐در اینفلوئنسر مارکتینگ نرخ مشارکت مخاطبین پیج فردی که برای تبلیغات انتخاب می‌کنید مهمترین نکته است. بررسی کنید که این فرد چه میزان اثر گذار است و چه مقدار در پست ها و تبلیغاتی که تا به حال انجام داده کاربران شرکت می‌کنند

⭐شخصیت اجتماعی فرد از دیگر نکات مهم است. بررسی کنید شخصیت اجتماعی این فرد چگونه است؟ مخاطبین درباره او چه می‌گویند؟

⭐زمینه کاری یکی دیگر از مهمترین نکات است. کسی را انتخاب کنید که در زمینه کاری شما یا موازی با حوزه کاری شما فعالیت می‌کند. هرچه زمینه پیج آن فرد به کار شما نزدیک تر باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت

چگونه اینفلوئنسر مناسب انتخاب کنیم

اگر نمی‌دانید در حوزه کاری شما چه کسی فعالیت می‌کند:علامت سوال

هشتگ های مربوط به زمینه کاری خود را سرچ کنید و ببینید که چه کسانی فعالیت می‌کنند و یا درباره کار شما فعالیت کرده اند

در گوگل سرچ کنید

از آژانس های دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید

زمان مناسب

بررسی کنید که چه زمانی بیشترین نرخ مشارکت را فرد تاثیرگذار داشته؟

چه روزهایی و چه ساعاتی مناسب انتشار پست ها شماست.

انتخاب محتوای مناسب برای اینفلوئنسر مارکتینگمحتوا

محتوای مناسبی برای تبلیغات خود انتخاب کنید. سعی کنید نه خیلی جدی و رسمی باشید و نه خیلی شوخ

محتوای تبلیغات به شدت می‌تواند تاثیر گذار باشد. در این زمینه از آژانس های تبلیغاتی یا خود اینفلوئنسر کمک بگیرید.

پس از انتشار محتوای خود توسط فرد به دقت بررسی کنید اگر جایی از محتوا، کپشن و یا هشتگ ایرادی دارد حتما برطرف کنید.

بررسی نتایجنتیجه

بعد از پایان کمپین نتایج به دست آمده را به خوبی بررسی کنید. شما اولین و آخرین باری نیست که قرار است در این زمینه تبلیغات کنید. پس باید ببینید که آیا این نوع تبلیغات برای شما مفید بوده یا خیر؟

باید بسنجید که آیا محتوا و اینفلوئنسر مورد نظر به خوبی عمل کرده اند یا خیر؟ برای تبلیغات بعدی بهتر باید عمل کنید. مواردی که باید سنجیده شود:

 • میزان لایک
 • ویو
 • کامنت
 • تعداد افرادی که از هشتگ آمده اند
 • تعداد افرادی که از اکسپلور آمده اند
 • میزان افزایش فالوور
 • میزان فروش محصولاتتان
 • میزان کسانی که آن پست را سیو کرده اند
 • تعداد reach  و impression

چند نکته مهم در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ

 1. فعالیت خود را محدود به یک شبکه اجتماعی نکنید. در هر برنامه ای که می‌توانید فعالیت کنید تا بهتر دیده و شناخته شوید. همه مخاطبین شما در اینستاگرام جمع نشده اند
 2. پس از بررسی میزان نتایج کمپین تبلیغاتی اگر این آمار رضایت بخش بود، برای تبلیغات بعدی به سراف اینفلوئنسر دیگری نروید. به جای امتحان کردن افراد دیگر کار موفق خود را دوباره امتحان کنید.
 3. در دنیای امروز، دیگر پست‌هایی که به تبلیغات دیجیتال مخفی می‌پردازند طرفدار ندارند. پست‌هایی که به تبلیغات توسط اینفلوئنسرها اختصاص دارند حتما باید با هشتگ تبلیغات مشخص شوند. شاید در نگاه اول تصور کنید بهتر است از سادگی مخاطبان استفاده کرده و از اینفلوئنسر بخواهید تا تبلیغ محصول شما را در قالب تجربه شخصی مطرح کند. اما این کار به مرور مخاطبان را دلزده کرده و هم اعتبار اینفلوئنسر و هم اعتبار برند شما را در نزد آن‌ها کاهش می‌دهد.
 4. اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران هم امروزه در حال پیشرفت زیادیست. اما بدلیل اینکه آشنایی کمتری نسبت به این زمینه داریم بهتر این است که از افراد با تجربه کمک بگیریم.

کتاب اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر کتاب : برندسازی شخصی در عصر رسانه‌های اجتماعی نوشته‌ی بریتنی هنسی، به شما می‌آموزد که چگونه در تولید محتوا حرفه‌ای شوید و با ابزارهای مورد نیاز برندی برای خود خلق کنید تا به ثروتی کلان دست یابید.

این کتاب یکی از کتاب های موفق در این زمینه است.

هزینه تبلیغات اینفلوئنسرپول

قیمت اینفلوئنسرها براساس میزان کلاس کاری آنها تعیین می‌شود. کلاس آنها شامل مگا،ماکرو،میکرو و نانو اینفلوئنسر است.

هرچند که تعرفه اینفلوئنسر می‌تواند کاملا سلیقه ای باشد و هرچه خود شخص دوست دارد قیمت گذاری کند اما اگر با یک موسسه و یا یک شرکت فعال در این زمینه همکاری کنید، راحت تر و هزینه مناسب تری خواهید پرداخت.

قیمت استوری و پست موقت و دائم در این پیج ها متفاوت است. از 500 هزار تومان تا چندیدن میلیون را برای یک استوری دریافت می‌کنند.

 

نتیجه گیری

اگر روش های زیادی را برای تبلیغ محصولتان استفاده کرده اید و جواب خوبی از آنها نگرفته اید یکبار هم این روش را امتحان کنید. اما نکات مهم در کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ را به خوبی مطالعه کنید و از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها