بهینه سازی عکس چیست؟ آموزش سئو و بهینه سازی تصاویر در وردپرس

آموزش بهینه سازی تصاویر

در تمام سایت ها و شبکه های اجتماعی بهینه سازی تصاویر نقش بسزایی دارد، زیرا هم برای سئو سایت هم جذب مخاطب مهم است پس آموزش بهینه سازی تصاویر برای شما لازم است. در نتیجه اگر میخواهید طراحی سایت انجام دهید، مقاله ای بنویسید یا پستی انتشار دهید باید از تصاویر به صورت بهینه شده استفاده کنید زیرا باعث افزایش سرعت بارگذاری سایت، افزایش کیفیت عکس و افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل میشود.

در این مقاله به مراحل بهینه سازی و سئو عکس اشاره میکنیم و شما در انتها مقاله قادر خواهید بود به صورت اصولی تصاویر را در سایت خود قرار دهید به گونه ای که هم به جذب مخاطب هم سئو سایت شما کمک خواهد کرد.

آموزش بهینه سازی تصاویر

هدف از بهینه سازی عکس چیست؟

تصاویر با کیفیت دارای حجم زیادی هستند در نتیجه وقتی از این تصاویر استفاده میکنیم باعث میشود حجم سایت ما بالارود که این اتفاق باعث شده سایت ما دیرتر لود شود در نتیجه وقتی سایت دیر لود شود هم بر روی سئو سایت ما تاثیر منفی میگذارد هم کاربر اذیت میشود و از سایت خارج میگردد. برای کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت میتوانید از سایت هایی نظیر tinypng استفاده کنید. پس تا به اینجا حتما به اهمیت بهینه سازی کیفیت تصاویر و تاثیر عکس در سئو  پی برده اید.

هدف از بهینه سازی تصاویر چیست؟

 

مراحل بهینه سازی تصاویر برای وب

انتخاب یا ایجاد تصاویر

در وهله اول سعی کنید از تصاویر یونیک استفاده کنید. اگر به فتوشاب تسلط کافی دارید سعی کنید خودتان تصویر ایجاد کنید در غیر این صورت تحت هیچ عنوان از سایت های فارسی تصویر کپی نکنید بلکه در google images سرچ کنید یا از سایت های خارجی تصاویر را سیو کنید و در سایت خود بکار ببرید. سایت های بسیاری وجود دارند که میتوانید تصویری مرتبط با موضوع مقاله خود را در آن پیدا کنید که عبارت اند از: freepik flickr.com و…

تصاویر مرتبط با مطلب

اگر میخواهید تصویری را از google images یا سایت های دانلود عکس دانلود کنید حتما تصویر مورد نظر را مرتبط با مطالبی که اطراف آن تصویر قرار دارد انتخاب کنید. انتخاب تصاویر مرتبط باعث میشود توجه کاربران بعد از خواندن مطلب به تصویر جلب شود و بعد از مطالعه متن با دیدن عکس اندکی استراحت میکنند و دوباره به خواندن ادامه متن میپردازند که این امر از خسته کننده بودن مطالب طولانی و اذیت شدن چشم کاربر جلوگیری میکند.

انتخاب نام تصویر

موتور های جست و جو از هوش مصنوعی استفاده کرده و در سئو سایت شما بسیار هوشمند و قوی عمل میکنند در نتیجه برای اینکه ما بتوانیم تصویر سئو شده ای در سایت خود بکار ببریم باید به تمام نکات توجه کنیم. در ابتدا حتما به این نکته توجه کنید که نام تصویر را به انگلیسی و مرتبط با تصویر بنویسید. موتور های جست و جو علاوه بر مطالب تصاویر را نیز بررسی میکنند در نتیجه وقتی ما نام عکس را مرتبط با مطلب بکار میبریم گوگل متوجه میشود که موضوع عکس چیست که این کار روی سئو سایت ما تاثیر مثبت دارد.

آموزش بهینه سازی تصاویر وردپرس

 

استفاده از فرمت مناسب

تصاویر با 3 فرمت اصلی png ،jpeg و gif وجود دارند که در زیر به بررسی هر سه میپردازیم:

تصاویر png

میتوان گفت این تصاویر تمام رنگ ها را پشتیبانی میکنند و در عمل فشرده سازی کیفیت خود را از دست نمیدهند و از محبوبیت بالایی برخوردارند. این تصاویر در مقایسه با jpg با کیفیت یکسان از حجم بیشتری برخوردارند.

تصاویر jpg

در مقایسه با تصاویر فرمت png دارای حجم کمتر و قابلیت فشرده سازی بیشتری اند که در سئو سایت میتواند مزیت بزرگی محسوب شود. سایت های تبدیل فرمت عکس بسیاری وجود دارند که میتوانند فرمت های مختلف عکس را به فرمتی دیگر تبدیل کنند مانند pictureresize.org و…

تصاویر gif

از گیف بیشتر برای تصاویر متحرک و انیمیشنی استفاده میشود زیرا در مقایسه با دو فرمت قبلی (png و jpg)  از کیفیت پایین‌تری برخوردار است که برای تصاویر ثابت مناسب نیست. یکی دیگر از مشکلات تصاویر گیف پشتیبانی از رنگ های کمتر نسبت به دو فرمت قبلی است. در نتیجه اگر میخواهید از ویدئو کوتاهی در سایت خود استفاده کنید به شما پیشنهاد میکنیم از فرمت gif  استفاده کنید نه mp4.

 

فرمت بهینه سازی تصاویر برای سئو

انتخاب تگ alt مناسب

حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی نت ضعیف است یا سایتی مشکل دارد و شما وارد سایت میشوید تصاویر به درستی لود نمیشوند آنگاه اگر دقت کرده باشید بجای تصویر یک متنی قرار میگیرد که میگوید آن تصویر در مورد چه موضوعی است، آن متن همان text درون alt است.

این تگ روی سئو سایت موثر است در نتیجه باید برای انتخاب آن دقت کنید، به گونه ای که کلمه کلیدی مرتبط با آن تصویر باشد. با بردن نشانگر موس روی تصویر نیز میتوان فهمید تگ alt آن تصویر چه متنی است. گوگل با استفاده از این تگ میتواند تصویر شما را درک کند و در google images از عکس شما استفاده کند، که باعث میشود ورودی سایت شما افزایش یابد.

قرار دادن عکس در ابعاد مناسب

هنگامی که میخواهید عکسی را در سایت خود قرار دهید باید ابعاد عکس را متناسب با صفحه سایت خود تغییر دهید. در وردپرس تغییر ابعاد عکس بسیار ساده میباشد، هم میتوانید در تنظیمات عکس اندازه یا ابعاد آن را تغییر دهید هم نشانگر موس را به گوشه عکس برده و کلیک را نگه داشته و آن را بزرگ یا کوچک کنید.

البته این روش یک ایرادی که دارد باعث شده عکس در ابعاد بزرگتر لود شود ولی در ابعاد کوچک نمایش داده شود در نتیجه بهتر است در نرم افزارهایی مانند فتوشاپ از قبل عکس را resize کنیم و سپس در وردپرس قرار دهیم.

برای تغییر ابعاد عکس در html و css باید از اتریبیوت های height برای ارتفاع و width برای عرض عکس استفاده کنید. میتوانید با عدد دادن و امتحان کردن ابعاد مناسب عکس را پیدا کنید.

استفاده از تصاویر برای زیبایی سایت

بسیاری از وبسایت ها از تصاویر گرافیکی برای زیبایی سایت خود استفاده میکنند. حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی وارد سایتی میشوید background  یا header سایت دارای تصویر بزرگ و غیر مرتبطی است که برای زیبایی سایت مورد استفاده قرار میگیرند. این تصاویر گرچه به گرافیک و زیبایی سایت کمک میکنند اما حجم صفحه سایت را بالا میبرند که هم باعث دیر لود شدن صفحه سایت هم تاثیر منفی روی سئو سایت دارد.

 

افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس

همانطور که گفته شد بهینه سازی تصاویر علاوه بر این که موجب افزایش سرعت سایت میشود برای سئو سایت نیز مفید است. در وردپرس افزونه های بسیاری وجود دارند که با استفاده از آنها میتوان عکس را به راحتی بهینه کرد. افزونه های reSmush.it ،Smush it و… برای بهینه سازی تصاویر در وردپرس مناسب اند.

افزونه بهینه سازی تصاویر برای وردپرس

افزونه reSmush

این افزونه یکی از محبوب ترین افزونه های وردپرس برای کاهش حجم عکس و بهینه سازی تصاویر است. این افزونه به صورت اتوماتیک حجم تصاویر را کم میکند، تنها ایراد این افزونه این است که تصاویر با حجم بیش از 5 مگابایت را بهینه نمیکند. البته تصاویر بالاتر از 5 مگابایت هم ما در سایت استفاده نمیکنیم زیرا روی سئو سایت اثر منفی دارد.

افزونه Smush

این افزونه هم مانند افزونه قبلی جزء بهترین افزونه های بهینه سازی عکس وردپرس است. این افزونه قابلیت این را دارد که بعد از نصب تصاویر قبلی سایت را هم بهینه کند که قابلیت مهمی محسوب میشود. حتی در صورتی که بخواهیم چند عکس را به صورت همزمان بهینه کنیم با استفاده از این افزونه میتوانیم چند عکس را انتخاب و بهینه کرد.

 

تا به حال برایتان پیش آمده است که عکسی را با به طور اختصاصی برای خود طراحی کرده باشید، اما سایت‌های دیگر آن‌ها را به راحتی استفاده کرده باشند و به نام خود انتشار داده‌اند، بدون اینکه حق کپی رایت را در نظر بگیرند.

بهینه سازی تصاویر با فتوشاپ

اما تکنیکی وجود دارد که با فتوشاپ می‌توانید آن‌ها را تحت مالکیت خود در آورید و قانون کپی رایت را برای خود محفوظ کنید. این کار نه تنها باعث بهینه سازی تصاویر می‌شود، بلکه به سئو سایت نیز کمک زیادی می‌کند.

سئو تصاویر با فتوشاپ

در ادامه مراحل این‌کار را برای شما شرح می‌دهیم:

  1. تصویر مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید.
  2. از نوار منوی بالا، منوی  file  سپس زیر منوی file info را بزنید.
  3. در قسمت document title  عنوان مقاله را وارد کنید.
  4. در فیلد Author نام سایت را بنویسید.
  5. گزینه copyright status را روی حالت copyrighted بگذارید.
  6. و در بخش copyright info url  لینک آن مقاله یا صفحه‌ای که می‌خواهید عکس را در آن استفاده کنید قرار دهید.
  7. حال در همین پنجره وارد قسمت دوم یعنی IPTC  شوید و آدرس (URL ) را مجدد در قسمت  website گذاشته و ok را بزنید.

جمع بندی

بهینه سازی تصاویر علاوه بر افزایش سرعت سایت به بهبود سئو سایت و جذب مخاطب کمک میکند، علاوه بر این تصاویر مناسب شما در google image  قرار میگیرد که برای افزایش ورودی سایت شما مناسب است، درنتیجه حتما از تصاویر مرتبط و بهینه شده در سایت خود استفاده کنید. در انتها از اینکه مقاله ما را مطالعه کردید ممنونیم. حتما تجربه خود را از مطالعه این مقاله در پایین کامنت کنید تا ما و دیگر مخاطبان بتوانیم از تجربه شما نهایت استفاده را ببریم.

اگر سوالی در زمینه طراحی سایت با وردپرس یا سئو دارید میتوانید از مشاوره رایگان ما استفاده کرده و با کارشناسان ما در تماس باشید.

هدف از بهینه سازی عکس چیست؟ ⭐

تصاویر با کیفیت دارای حجم زیادی هستند در نتیجه وقتی از این تصاویر استفاده میکنیم باعث میشود حجم سایت ما بالارود که این اتفاق باعث شده سایت ما دیرتر لود شود در نتیجه وقتی سایت دیر لود شود هم بر روی سئو سایت ما تاثیر منفی میگذارد هم کاربر اذیت میشود و از سایت خارج میگردد نحوه بهینه سازی را در مقاله ببینید

مراحل بهینه سازی تصاویر برای وب ⭐⭐

انتخاب یا ایجاد تصاویر تصاویر مرتبط با مطلب انتخاب نام تصویر استفاده از فرمت مناسب انتخاب تگ alt مناسب قرار دادن عکس در ابعاد مناسب توضیحات هر مرحله را در مقاله بخوانید

افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس ⭐⭐⭐

بهینه سازی تصاویر علاوه بر این که موجب افزایش سرعت سایت میشود برای سئو سایت نیز مفید است. در وردپرس افزونه های بسیاری وجود دارند که با استفاده از آنها میتوان عکس را به راحتی بهینه کرد افزونه های مختلف و کاربرد های آنها را در مقاله بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
Shayan
1 سال قبل

مقاله خوبی برای بهینه سازی تصاویر بود ممنونم
اگه به آهنگ های ترند و معروف علاقمند هستید به سایت ترند موزیک یک سری بزنید
همچنین ما به شما پیشنهاد میکنیم آهنگ La Espada رو دانلود کنید و گوش بدید.