کسب درآمد از یوتیوب چگونه است؟ ? چگونه از یوتیوب درآمد داشته باشیم

کسب درآمد از یوتیوب چگونه است؟

کسب درآمد از یوتیوب برای کاربران این پلتفرم موضوع بسیار جذابی است. یوتیوب معروف‌ترین پلتفرم اشتراک گذاری ویدیو در جهان است. روزانه در یوتیوب هزاران ساعت ویدیو درمورد موضوعات مختلف از سراسر جهان آپلود می‌شوند که خیلی از کاربران منبع اصلی درآمدشان از همین به اشتراک گذاشتن ویدیو در یوتیوب است.

اما آیا باتوجه به محدودیت‌های تحریم و عدم دسترسی به یوتیوب در کشور ما امکان کسب درآمد از یوتیوب برای ایرانی ها وجود دارد؟ با استفاده از چه راه‌هایی می‌توانیم از یوتیوب کسب درآمد کنیم؟ درآمد یویتیوبر ها چقدر است؟

در این مقاله قرار است به سوالات بالا پاسخ دهیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کسب درآمد از یوتیوب یعنی چه؟

یوتیوب بزرگترین سایت ویدیویی و پربازدیدترین وبگاه در جهان پس از گوگل است. این پلتفرم امکان به اشتراک گذاری ویدیو در هر زمینه‌ای را به مخاطب می‌دهد. اهمیت این موضوع باعث اقبال افراد از گروه‌ها و علایق مختلف به یوتیوب است. بسیاری از افراد به یوتیوب به چشم یک دانشگاه خیلی بزرگ که در همه موضوعات ویدیویی آموزشی دارد نگاه می‌کنند و بسیاری دیگر به فعالیت در یوتیوب به چشم یک کسب و کار نگاه می‌کنند. یعنی با خلق محتوا و اشتراک گذاری آن در یوتیوب به درآمد می‌رسند.

کسب درآمد در یوتیوب چگونه است؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که درآمد یوتیوب از کجاست؟ درآمد یوتیوب از تبلیغاتی است که شرکت‌ها و کمپانی‌ها به این پلتفرم می‌دهند تا در ابتدای ویدیوهای آپلود شده منتشر کند.  یوتیوب یکی از بزرگترین بسترهای جهان برای تبلیغات است.

اگر از نسخه پرمیوم (Youtube Premium) یوتیوب استفاده نمی‌کنید حتما تا به الان تبلیغاتی را اول و بعضی اوقات وسط و انتهای ویدیوها دیده‌اید..

جالب است بدانید که سیستم نشان دادن تبلیغ‌ها در یوتیوب برای شرکت‌ها به شکل مزایده‌ای است. یعنی مثلا یک شرکت برای تبلیغات برند خود  حاضر است 10 دلار بپردازد و شرکت دیگری برای هزینه تبلیعات حاضر است 40 دلار به یوتیوب پول بدهد. به این صورت یوتیوب تبلیغ شرکتی که 40 دلار پرداخته است را بر روی محتوای کانال‌هایی که بازدید و اینگیجمنت بیشتری دارند نمایش می‌دهد.

کسب درآمد از یوتیوب

تعرفه کسب درآمد از یوتیوب در چندین سال گذشته به این شکل بود که مثلا یک کاربر یک کانال تاسیس می‌کرد و وقتی ویدیوهایش به ده هزار بازدید می‌رسید می‌توانست اطلاعات حساب خود را وارد کند و یوتیوب درآمد آن فرد را به حسابش واریز می‌کرد. اما بعد از یه مدت بعضی از کاربران سواستفاده های زیادی از این روش انجام دادند. مثلا بعضی از کاربران یک کانالی را تاسیس می‌کردند و ویدیوهای پر بازدید را در اینترنت جمع آوری می‌کردند و در کانال خود آپلود می‌کردند و حتی بعضی از ویدیوها، فیلم‌هایی با حق کپی رایت بودند یا محتوای بی کیفیت در این پلتفرم منتشر می‌کردند و سر ماه این کانال‌ها بسته می‌شدند. که حتی این موضوع باعث عصبانی شدن شرکت‌های تبلیغ دهنده به یوتیوب نیز شد.

این شرکت‌ها به ازای پولی که پرداخت می‌کنند انتظار داشتند که بازخورد خوبی بگیرند. اما این کانال‌ها که فقط برای گرفتن بازدید و کسب درآمد شکل می‌گرفتند طبیعتا جای مناسبی برای تبلیغ نبودند.

همین موضوعات باعث شد که گوگل برای کسب درآمد در یوتیوب دو شرط را لحاظ می‌کند:

  • شرط اول: بیشتر از 1000 سابسکرایب (SUBSCRIBE) داشته باشید. ( یعنی بیشتر از 1000 نفر عضو کانال شما شده باشند.)
  • شرط دوم: باید مجموع بازدید ویدیوهای شما بیش از 4000 دقیقه باشد. حالا ممکن است شما در کانال خود 10 ویدیوی 4 دقیقه‌ای داشته باشید که بیشتر از 100 نفر آن‌ها را تا انتها بازدید کرده‌اند که روی هم رفته می‌شود بیشتر از 4000 دقیقه.

توجه داشته باشید که مهم ترین شرط کسب درآمد از یوتیوب این است که: شروط بالا در 12 ماه گذشته محقق شده باشند. طبق این اصل نمی‌شود ناگهان تصمیم بگیریم سراغ کانالی برویم که در گذشته داشته‌ایم از قضا سابسکرایب خوبی نیز داشته تا با استفاده از آن بتوانیم به درآمد برسیم.

برای کسب درآمد از Youtube باید به طور منظم و مستمر تولید محتوا کنیم. الگوریتم یوتیوب برای شناسایی کاربر فعال، هفتگی است. یعنی یعنی از نظر یوتیوب کاربری فعال است و اینگیجمنت بیشتری می‌گیرد که به صورت هفتگی ویدیو منتشر کند.

قوانین کسب درآمد در یوتیوب

کپی رایت در یوتیوب

یکی از مهم‌ترین قوانین یوتیوب که کاربران باید به آن پایبند باشند قانون کپی رایت است. یوتیوب ساز و کارهای سختگیرانه‌ای را برای تشخیص محتواهایی که قانون کپی رایت را رعایت نمی‌کنند دارد.

نگرانی تولید کننده‌های محتوا درمورد دریافت حقوق منصفانه در اینترنت، مسئله جدیدی نیست.

معضل بارگذاری محتوا، بدون رعایت حق کپی رایت، از جمله موضوعاتی است که بسیاری از صاحب اثرها، از جمله در عرصه موسیقی، را نگران کرده است.

مسئله کپی رایت برای یوتیوب نیز یک دغدغه جدی به شمار می‌آید؛ شما اگر در قسمتی از ویدیویی که می‌خواهید در کانال خود آپلود کنید از فیلم یا موسیقی بدون رعایت حق صاحب اثر استفاده کنید. مشمول قانون کپی رایت یوتیوب می‌شوید و اخطار دریافت می‌کنید.

در گذشته اگر ویدیویی به خاطر رعایت نکردن حق کپی رایت اخطار می‌گرفت، ادمین کانال باید فورا آن ویدیو را حذف می‌کرد.

کسب درامد از یوتیوب

اما در حال حاضر یوتیوب قابلیت Assisted Trim را برای سازندگان ویدیو در نظر گرفته است. سازندگان ویدیو با استفاده از این ابزار می‌توانند بدون نیاز به حذف کامل ویدیو از یوتیوب، فقط بخش‌هایی را که مشمول قانون کپی رایت شده‌اند را حذف و یا ویرایش کنند.

بیشتر یوتیوبرها برای کسب درآمد کردن از یوتیوب به رعایت قانون کپی رایت در ویدیوهایی که می‌سازند بسیار دقت می‌کنند. چرا که اگر این قانون را رعایت نکنند صاحب اثر می‌تواند از یوتیوب درخواست کند که درآمد شما از آن ویدیو را به حساب خودش واریز کند.

فعالسازی گزینه کسب درآمد از یوتیوب

برای کسب درآمد دلاری از یوتیوب باید ابتدا در حساب کاربری خود قسمت کسب درآمد کانال خود را فعال کنیم. با این کار ما به یوتیوب این اجازه را می‌دهیم که ابتدای ویدیوهای ما تبلیغات کلیکی نمایش دهد. و با فعالسازی این قسمت تمام نمایش ویدیوهای شما محاسبه می‌شود.

برای فعالسازی این قسمت به تنظیمات کانال یوتیوب خود بروید. گزینه My Channel را انتخاب کنید و بعد از آن روی دکمه Customize Channel ضربه بزنید.

مراحل آماده سازی کسب درآمد از یوتیوب

بعد از آن در صفحه‌ای که در مقابل شما باز می‌شود روی گزینه View additional features کلیک کنید.

در مرحله بعد در قسمت Monetization گزینه Enable را انتخاب کنید. با این راه امکان کسب درآمد از کانال یوتیوب برای کانال شما فعال می‌شود.

وصل کردن حساب یوتیوب به گوگل ادسنس

همه تبلیغات بنری و ویدیویی که در یوتیوب به نمایش درمی‌آیند توسط سرویس گوگل ادسنس ارائه می‌شوند. برای تسویه حساب با یوتیوب باید در گوگل ادسنس (google Adsense)  یک حساب داشته باشید. برای ایجاد حساب در این سایت ابتدا به آدرس سایت گوگل ادسنس بروید. در این سایت ثبت نام کنید و بعد گزینه Sing Up Now را انتخاب کنید.

کسب درآمد از یوتیوب با گوگل ادسنس

در مرحله بعدی برای واریز درآمد از یوتیوب برای شما باید اطلاعات یک حساب بانکی و یا یک کارت اعتباری و آدرس پستی را وارد کنید. البته با توجه به تحریم‌ها، ما از ایران به طور مستقیم امکان مبادله پول به شکل رسمی با خارج از کشور را نداریم و در نتیجه نمی‌توانیم حساب بانکی برای یوتیوب داشته باشیم.

اما راه‌هایی برای دور زدن تحریم یوتیوب وجود دارد، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

وارد کردن اطلاعات فردی در خارج از کشور در حساب‌های یوتیوب و گوگل ادسنس:

اگر شما دوست و یا آشنای مورد اعتمادی در خارج از کشور دارید می‌توانید از او بخواهید که یک اکانت گوگل ادسنس برای کانال شما بسازد و اطلاعات خودش را در آن حساب وارد کند. اکانت یوتیوب شما نیز باید توسط همان فرد خارجی ساخته شود و در تنظیمات یوتیوب ایمیل شما را به عنوان مدیر کانال انتخاب کند.

بعضی از شرکت‌های تبلیغاتی نیز این کار را برعهده می‌گیرند، اما این کار ریسک زیادی دارد. شما باید دقت داشته باشید که برای وارد کردن اطلاعات حساب در گوگل ادسنس حتما به آشنایان و دوستان معتمد و قابل اطمینان خود بسپارید. چون در غیر این صورت، اگر فرد حاضر نشود درآمد شما از یوتیوب را به دست شما برساند، شما هیچ راهی برای شکایت و پیگیری ندارید.

البته ممکن است مقداری از درآمد شما به خاطر قوانین مالیات بر درآمد کشورهای دیگر کسر شود.

ایجاد اکانت پی پال برای درآمد داشتن از یوتیوب در ایران

روش دیگری که برای کسب درآمد با یوتیوب در ایران وجود دارد، ایجاد حساب پی پال در داخل ایران است. برای استفاده از این روش شما باید با تهیه یک سرور مجازی، اکانت پی پال برای خود درست کنید. البته شرکت‌ها و سایت‌هایی نیز وجود دارند که با دریافت مقداری پول، اکانت پی پال برای شما ایجاد می‌کنند.

اما این روش ریسک بسیار زیادی دارد. ممکن است یوتیوب متوجه شود که شما با استفاده از این راه قصد دور زدن تحریم‌ها را دارید و کانال شما را ببند.

اصول کسب درآمد از یوتیوب با تولید محتوا

در ابتدای مقاله گفتیم که مهم‌ترین اصل حضور و موفقیت در شبکه‌های اجتماعی تولید محتوا است. برای بیشتر دیده شدن در پلتفرم‌های مجازی از جمله یوتیوب باید محتوایی یونیک و خلاقانه منتشر کنید.

محتوا مهم‌ترین عنصر کسب درآمد در یوتیوب است. برای کسب درآمد از تولید محتوا در یوتیوب اصلی‌ترین قدم جذب مخاطب و تبدیل کردن این مخاطبان به منبع درآمد، از طریق مراجعه دائمی کاربران به کانال شماست.

برای تولید محتوای با کیفیت و جذاب شاید در نگاه اول به نظر برسد که ما نیاز به ابزار و تجهیزات بسیار تخصصی داریم. اما نه این فکر درست نیست.

کسب درآمد از یوتیوب

اگر شما در اول کار هستید برای شروع نیازی به دوربین و یا استدیو و یا صدابرداری تخصصی ندارید. فقط باید حواستان باشد که جایی که می‌خواهید ویدیو ضبط کنید منظره خوبی داشته باشد. فیلمتان از کیفیت خوبی برخوردار باشد، لرزش نداشته باشد و تصور تار نباشد. صدا بدون نویز، واضح و با کیفیت باشد. اگر هم از موسیقی برای ویدیوی خود استفاده می‌کنید حواستان به حق کپی رایت باشد.

مسلما هیچ کاربری دوست ندارد به تماشای ویدیویی بنشیند که با تصویری تار و لرزان و صدایی مبهم و نویز دارد پخش می‌شود.

با رعایت موارد بالا را با یک گوشی تلفن همراه و یک پایه موبایل و کمی ادیت ویدیو می‌شود فراهم کرد.

باید مشخص کنید که درمورد چه موضوعی تصمیم دارید محتوا تولید کنید. تجربه نشان داده است که ویدیوهای اموزشی تخصصی از پر بازدیدترین محتواها در یوتیوب هستند. ویدیوهای فان وسرگرمی، آموزش آشپزی، آموزش سبک زندگی، آموزش هنرهای دستی و… جزو دسته‌های پربازدید در یوتیوب به شمار می‌آیند.

برای موفقیت در تولید محتوا و گرفتن بازخورد خوب در یوتیوب همیشه قبل از ساخت ویدیو این سوال را باید از خودمان بپرسیم: آیا ویدیویی که من می‌سازم باعث می‌شود که کاربران احساس بهتری در زندگی داشته باشند؟ 

پرسیدن این سوال از خود به ما کمک می‌کند که تولید محتوایی با اطلاعات و داده‌های کلیشه‌ای و تکراری، ارسال امواج منفی نگرانی و ناراحتی نداشته باشیم. با منتشر کردن محتواهای سمی و تکراری هرگز نمی‌توانیم مخاطب بالایی کسب کنیم.

شناخت جامعه هدف

قدم بعدی تولید محتوای یوتیوب شناخت مخاطبان جامعه هدفمان است. بخش دیگر مشترک تولید محتوا در همه پلتفرم‌های مجازی شناخت جامعه هدف است.

اگر شما در ابتدای کار جامعه هدف مشخصی نداشته باشید یا افراد زیادی را جزو جامعه هدف خود انتخاب کرده باشید ممکن است در مسیر جذب مخاطب دلسرد شوید.

کسب درآمد از یوتیوب

بهتر است واقع بین باشیم؛ تولید محتوایی که برای کاربران زیادی جذاب باشد نیاز به تجربه زیاد دارد که طبیعتا اول کار ممکن نیست.

جامعه هدف خود را کوچک ولی خاص انتخاب کنید و انرژی خود را برای جلب توجه دائمی این گروه خاص بگذارید.

مثلا کسی که کانال آموزش زبان عربی در یوتیوب راه اندازی می‌کند با تمرکز بر گروه اختصاصی خود تولید محتوا می‌کند و حتی می‌تواند با این راه در سطح جهان مطرح شود و از این راه بر مخاطبانش به سرعت افزوده شود.

برای اینکه بیشتر بدانید مشخص کردن جامعه هدف در کسب و کار و بازاریابی چه تاثیری دارد ما به شما خواندن مقاله نیچ مارکتینگ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برنامه ریزی و ایجاد تقویم محتوایی هم یکی دیگر از اصول مهم و مشترک در برای تولید محتوا در همه پلتفرم‌های مجازی است. برای موفقیت و کسب درآمد در یوتیوب باید منظم و پیوسته عمل کنیم. طبیعتا هر چه فعالیت و تولید محتوای شما در یوتیوب بیشتر باشد جذب مخاطب بیشتری دارید و در نتیجه درآمد بیشتری می‌توانید کسب کنید.

با مخاطبان تعامل داشته باشید

در پلتفرم‌های مجازی کاربران دوست دارند با همدیگر تعامل داشته باشند. شما باید با کاربران دیگر مانند یک دوست رفتار کنید. اگر شما در یوتیوب ففقط محتوا منتشر کنید. جواب کامنت‌ها را صمیمانه بدهید و همیشه حواستان باشد که کامنتی را بدون جواب نگذاشته باشید.

کسب درآمد از یوتیوب

جواب صمیمانه و دوستانه به نظرات و کامنت‌ها، کاربران را برای دنبال کردن ویدیوهای شما و کامنت گذاشتن بیشتر برای شما تشویق می‌کنند.

که این موضوع باعث بالاتر رفتن اینگیجمنت کانال شما می‌شوند.

اگر شما توجهی به نظرات و کامنت‌های دیگران نداشته باشید و یا اینکه خیلی رسمی و خشک با جملات آماده و کوتاه جواب کاربران دیگر را بدهید این حس را به کاربران منتقل می‌کنید که پشت این حساب به جای یک انسان یک ربات نشسته است و ارتباطی بین کاربر و کانال شما شکل نمی‌گیرد و کاربر از ادامه تعامل با شما دلسرد می‌شوند.

کلام آخر

کسب درآمد در یوتیوب یکی از روش‌های جذاب کسب درآمد از فضای مجازی است. بسیاری افراد به دنیای مجازی به چشم یک منبع درآمد نگاه می‌کنند. دنیای یوتیوب بسیار جذاب است. یوتیوب دنیایی از محتوا است شما هم می‌توانید در یوتیوب آموزش ببینید و هم می‌توانید آموزش بدهید.

و با آموزش دادن درآمد کسب کنید.

شما به ما بگویید؛ از یوتیوب چه استفاده‌ای می‌کنید، درآمد کسب می‌کنید یا فقط آموزش می‌بینید؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها