لینک نوفالو چیست؟ تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟ Follow VS Nofollow

تفاوت لینک فالو و نوفالو

لینک سازی یکی از فاکتور های مهم سئو است که دو سایت را به هم مرتبط میسازد و آدرس یک صفحه، سایت، موزیک و یا… در فضای اینترنت است. موتور های جستجو توسط لینک وارد سایت مقصد میشوند و به آن سایت اعتبار میبخشند، دو نوع لینک فالو و نوفالو داریم که در این مقاله میخواهیم درباره تفاوت لینک فالو و نوفالو صحبت کنیم، ابتدا به توضیح درباره لینک های فالو (dofollow) و نوفالو (nofollow) میپردازیم.

کاربرد بک لینک در ارتقا سایت

وقتی سایت ما از سایت های دیگر بک لینک میگیرد باعث شده گوگل متوجه این شود که سایت ما ارزش بالایی دارد، هرچه از سایت های معتبرتر و بیشتری بک لینک بگیریم امتیاز بیشتری به سایت ما تعلق میگیرد که باعث میشود گوگل سایت ما را در نتایج جست و جو خود به رتبه بهتری ارتقا دهد تا کاربران بیشتری وارد سایت ما شوند. خزنده های گوگل (crawler) وقتی وارد یک صفحه از سایت میشوند وارد تمام لینک هایی که در آن صفحه قرار دارد نیز میشوند.

هنگامی که خزنده های گوگل لینک سایت ما را در صفحه سایت دیگر میبینند توسط آن لینک به سایت ما وارد شده و به آن امتیاز میدهد، حال اگر صفحه مبدا که خزنده های گوگل از طریق آن وارد سایت ما شده اند صفحه معتبری باشد گوگل امتیاز بیشتری به سایت ما میدهد زیرا صفحه مبدا دارای اعتبار زیادی نزد گوگل است و وقتی به سایت ما اشاره میکند گوگل سایت ما را رده بالا در نظر میگیرد.

لینک ها دونوع فالو و نوفالو اند که از مفاهیم اولیه سئو هستند و در زیر به آنها اشاره میکنیم:

تفاوت لینک فالو و نوفالو

لینک فالو

بگذارید با ذکر یک مثال شروع کنیم، فرض کنید شما به دنبال یک تعمیرکار برای ماشین خود هستید حال وقتی یک مکانیکی با تجربه یک مکانیک دیگر را به شما معرفی میکند و از آن تعریف میکند آن شخص پیش شما معتبر میشود به دلیل اینکه مکانیک کار ماهر آن را به شما معرفی کرده و این حرف را از روی تجربه و اعتبار خود زده که باعث میشود فرد دیگر پیش شما معتبر جلوه داده شود.

زمانی که سایت مبدا به سایت مقصد لینک فالو میدهد آنگاه خزنده های گوگل میتوانند آن لینک را دنبال کرده و از طریق آن وارد سایت مقصد شوند و به آن امتیازی تعلق دهند که برای سایت مقصد بسیار با ارزش است. در لینک فالو وقتی سایت مبدا به مقصد لینک فالو میدهد باعث میشود از ارزش و اعتبار خود به سایت مقصد ببخشد، در این صورت است که گوگل به سایت مقصد اعتبار میدهد. در طراحی سایت باید به این نکات توجه کنید.

لینک فالو

لینک نوفالو

لینک نوفالو برعکس لینک فالو چیزی از اعتبار سایت مبدا کم نمیکند، در نتیجه وقتی سایت مبدا به مقصد لینک نوفالو میدهد یعنی دارد به گوگل اعلام میکند که خزنده های آن میتوانند وارد لینک شوند و صفحات سایت مقصد را ایندکس (index) کنند اما امتیازی به آن نمیدهند. تمام لینک ها بصورت پیشفرض فالو میباشند برای تبدیل لینک فالو به نوفالو باید از اتریبیوت rel=nofollow در تگ a استفاده کرد.

لینک نوفالو

وقتی به صفحه ای لینک نوفالو میدهیم داریم به گوگل اعلام میکنیم که این لینک نباید در رتبه بندی صفحات مبدا و مقصد تاثیر داشته باشد، در نتیجه خزنده های گوگل وارد لینک نوفالو شده و صفحه مقصد را ایندکس میکنند اما ارزش یا امتیازی برای آن صفحه در نظر نمیگیرند.

بگذارید اینگونه تفاوت لینک فالو و نوفالو را بیان کنیم. هنگامی که سایتی معتبر با رتبه بالا به صفحه ای از سایت ما لینک فالو میدهد باعث افزایش رتبه صفحه سایت ما در نتایج گوگل میشود، ولی وقتی لینک نوفالو دهد به افزایش اعتبار صفحه سایت ما کمکی نمیکند و تاثیری بر سئو سایت ما ندارد.

لینک نوفالو

چرا لینک نوفالو بوجود آمد؟

در ابتدا تمام لینک ها به صورت فالو بودند، درنتیجه هر سایتی که لینک بیشتری را دریافت میکرد رتبه اش در گوگل افزایش میافت. پس اکثر وب مستر ها شروع به استفاده بی رویه از لینک ها میکردند با کارهایی مانند خرید بک لینک و… در نتیجه هر سایتی که لینک بیشتری دریافت میکرد ارزش بیشتری نیز داشت و کیفیت مطالب آن سایت به چشم نمیامد.

گوگل متوجه این موضوع شد و در سال 2005 لینک ها را به دونوع فالو و نوفالو تقسیم کرد، در نتیجه دیگر افراد نمیتوانستند بی رویه لینک بدهند زیرا وقتی بیش از حد لینک فالو دهند آنگاه توسط گوگل اسپم شناخته شده و جریمه میشوند.

از طرفی هم لینک نوفالو امتیازی به سایت مقصد نمیدهد در نتیجه هرچه تعداد لینک نوفالو زیادی به یک سایت دهید امتیازی از طریق گوگل به آن سایت تعلق نمیگیرد، اینگونه گوگل تخلف هایی که توسط وب مستر ها برای افزایش رنک سایت صورت میگرفت همانند استفاده بی رویه از بک لینک، فروش بک لینک و … را شناسایی و جریمه کرد.

فرق لینک فالو و نوفالو

آیا کسب لینک نوفالو برای سایت ما بی ارزش است؟

وقتی بحث دیجیتال مارکتیک مطرح است باید از همه ابعاد به قضیه نگاه کنیم. شاید کسب لینک نوفالو از لحاظ امتیاز برای سایت ما بی ارزش باشد اما باعث میشود کاربران بیشتری وارد سایت ما شوند در نتیجه رنک سایت ما توسط کاربران و مدت زمان حضور آنها در سایت افزایش میابد.

مثلا زمانی که در سایت مقاله ای منتشر میکنیم و کاربران برای آن کامنت میگذارند از نظر موتور های جست و جو کامنت امتیازی برای سایت محسوب نمیشود ولی همین کامنت گذاشتن ها باعث میشود کاربران دیگر نیز ترغیب به کامنت گذاشتن شوند. در نتیجه کاربران کامنت بقیه را مطالعه میکنند، همین موضوع باعث افزایش تایم حضور آنها در سایت میشود که یک امتیاز مثبت برای سایت است، موتور های جست و جو نیز اصل اولشان رضایت کاربران از سایت است.

چگونه لینک فالو و نوفالو را تشخیص دهیم؟

همانطور که گفتیم تفاوت لینک فالو از نوفالو یک خط کد است که اگر برای تگ a استفاده شود باعث میشود لینک فالو به نوفالو تغییر کند. برای تشخیص لینک فالو از نوفالو بر روی صفحه سایتی که در آن قرار دارید کلیک راست کرده و inspect element را بزنید، حال بر روی آیکنی که در تصویر زیر میبینید کلیک کنید.

انتخاب المان برای لینک نوفالو

همان طور که در تصویر زیر میبینید عبارت rel=nofollow باعث میشود لینک از حالت پیشفرض خود که فالو است به نوفالو تغییر داده شود. اگر این عبارت نوشته نشود آنگاه لینک ما بصورت پیشفرض فالو است.

لینک نوفالو
ممکن است در مرورگر های دیگر کمی ترتیب منو ها و کلمات تفاوت داشته باشد اما اصل روش تشخیص لینک فالو از نوفالو یکی است و روش بالا برای تمام مرورگر ها جواب میدهد. یک روش ساده و کاربردی پیدا کردن لینک و تشخیص فالو یا نوفالو بودن آن استفاده از افزونه ماز پرو است. با این افزونه شما به راحتی با چند کلیک میتوانید محل قرار گیری لینک ها و تشخیص داخلی یا خارجی، فالو یا نوفالو بودن آن را تشخیص دهید.

به چه سایت هایی لینک فالو بدهیم؟

وقتی مقاله ای مینویسید طبق اصول مقاله نویسی باید لینک ها را در مقاله خود بصورت متناسب پخش کنید، که این لینک ها شامل لینک های داخلی و خارجی و فالو و نوفالو است. حال سوال پیش میاید که کدام لینک هارا فالو و کدام را نوفالو دهیم؟
ما لینک های فالو را به سایت هایی میدهیم که قدرت دامنه بیشتری نسبت به سایت ما داشته باشند. به طور کلی به سایت هایی لینک فالو میدهیم که معتبرتر از سایت ما باشند زیرا وقتی به سایت ضعیف و نامعتبری لینک فالو دهیم ما آن سایت را به عنوان سایت با ارزش به گوگل معرفی کرده ایم. در نتیجه وقتی آن سایت توسط گوگل جریمه شود یا بعد از مدتی آن سایت از بین رود باعث شده گوگل سایت ما را نیز جریمه کند زیرا ما آن سایت را تایید کرده بودیم پس ارزش خود را پیش گوگل از دست میدهیم.

لینک فالو

لینک داخلی فالو یا نوفالو

همانطور که پیشتر گفتیم وقتی به صفحه ای لینک فالو میدهیم آن صفحه را از لحاظ کیفیت مطالب تایید میکنیم در نتیجه هنگامی که میخواهیم به صفحه دیگری از سایت خود لینک دهیم لینک فالو میدهیم زیرا سایت خود را تایید میکنیم.

جمع بندی

درست است لینک نوفالو تاثیر مستقیمی بر سایت شما ندارد اما اگر فرصتی پیدا کردید که از سایت ها و انجمن های پر طرفدار لینک نوفالو بگیرید آن را از دست ندهید زیرا اینگونه کاربران بیشتری به سایت شما مراجعه میکنند که باعث افزایش رنک سایت شما میشود.

خیلی متشکریم که تا آخر مقاله همراه ما بودید، در این مقاله ما سعی کردیم نکات ریز و درشت راجب فرق لینک فالو و نوفالو را به شما بگوییم. حتما نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را زیر همین پست برایمان کامنت کنید تا ما و دیگر مخاطبان بتوانیم از آنها استفاده کنیم. برای استفاده از خدمات طراحی سایت و… میتوانید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید و قبل از انجام این کار با کارشناسان سئو و طراحی سایت ما در ارتباط باشید.

کاربرد بک لینک در ارتقا سایت⭐

وقتی سایت ما از سایت های دیگر بک لینک میگیرد باعث شده گوگل متوجه این شود که سایت ما ارزش بالایی دارد، هرچه از سایت های معتبرتر و بیشتری بک لینک بگیریم امتیاز بیشتری به سایت ما تعلق میگیرد که باعث میشود گوگل سایت ما را در نتایج جست و جو خود به رتبه بهتری ارتقا دهد تا کاربران بیشتری وارد سایت ما شوند. خزنده های گوگل (crawler) وقتی وارد یک صفحه از سایت میشوند وارد تمام لینک هایی که در آن صفحه قرار دارد نیز میشوند. ادامه را در مقاله بخوانید

چرا لینک نوفالو بوجود آمد؟ ⭐⭐

در ابتدا تمام لینک ها به صورت فالو بودند، درنتیجه هر سایتی که لینک بیشتری را دریافت میکرد رتبه اش در گوگل افزایش میافت. پس اکثر وب مستر ها شروع به استفاده بی رویه از لینک ها میکردند با کارهایی مانند خرید بک لینک و… در نتیجه هر سایتی که لینک بیشتری دریافت میکرد ارزش بیشتری نیز داشت و کیفیت مطالب آن سایت به چشم نمیامد. چگونه لینک فالو و نوفالو را تشخیص دهیم؟ در مقاله بخوانید

به چه سایت هایی لینک فالو بدهیم؟ ⭐⭐⭐

وقتی مقاله ای مینویسید طبق اصول مقاله نویسی باید لینک ها را در مقاله خود بصورت متناسب پخش کنید، که این لینک ها شامل لینک های داخلی و خارجی و فالو و نوفالو است. حال سوال پیش میاید که کدام لینک هارا فالو و کدام را نوفالو دهیم؟ ما لینک های فالو را به سایت هایی میدهیم که قدرت دامنه بیشتری نسبت به سایت ما داشته باشند اما دلیل این موضوع را در مقاله بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
مهدی
3 سال قبل

خیلی ممنون از سایت مفیدتون سایت خیلی خوبی دارین

مدیر
فریده سبزروی
3 سال قبل
پاسخ به   مهدی

نظر لطف شماست

مهمان
محمود
1 سال قبل

مطلب مفیدی بود ممنون