دروپال بهتر است یا وردپرس ؟ دروپال یا وردپرس ؟ (تفاوت و مقایسه)

دوستان شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تفاوت دروپال و وردپرس در چیست یا برای شروع کار دروپال بهتر است یا وردپرس ؟ ما در این مطلب به جواب این سوال ها و به تعریف سیستم های مدیریت محتوا (CMS) دروپال (Drupal) و وردپرس (WordPress) و نحوه عملکرد این دو سیستم ها و تفاوت ها و شباهت های بین آنها می پردازیم و درادامه با مقایسه وردپرس و دروپال انتخاب استفاده از کدام سیستم مدیریت محتوا برای طراحی سایت خود و … را به عهده شما میگذاریم.

CMS چیست؟

cms چیست

CMS یک سیستم محتوا محور است که مخفف کلمه های Content Management System است.

CMS به کاربران در فرآیند تولید کردن، ویرایش کردن و یا حذف نمودن مطالب داخل سایت کمک میکند به طوری که در این راستا هیچ نیازی به آموختن HTML ندارید.

هر سیستم مدیریت محتوا باید دارای مشخصات زیر باشد:

 •  امکان پشتیبانی کردن بوسیله طراح و گسترش دهنده
 •  داشتن محیط قابل درک
 •  قابلیت چند کاربره بودن
 •  انعطاف پذیر بودن برای توسعه وب سایت ها
 •  داشتن سرعت بالا برای انتشار مطالب
 •  امکان ویرایش متن ها به راحتی و قرار دادن فایل تصویری در کنار مطالب
 •  امکان ارتباط با کاربر، مانند نظر سنجی و…
 •  جلوگیری کردن از نفوذ و داشتن امنیت بالا
 •  ساپورت چند زبان، به ویژه زبان فارسی
 •  طراحی سایت بوسیله آن آسان و سریع باشد

 دروپال چیست ؟

دروپال (drupal) یک سیستم مدیریت محتوا است و در بالاترین سطح مفهومی تحت عنوان موجودیت (Entity) را مطرح می کند. تلاش دروپال برپایه اتصال موثر بین ( کاربر ) و ( محتوا ) در همه فرایند های سیستم است.

تعریف (کاربر) از دید دروپال چیست؟ باید گفت که برداشت از موجودیت (کاربر) همان برداشت معمول در سیستم ها سایر است. کاربران در دروپال افرادی هستند که با این سیستم ارتباط دارند مشابه مدیر یا ثبت نام شدگان یا بازدید کنندگان معمولی و غیره … .

 

دروپال

 

دروپال بصورت Open Source در دسترس است و رقمی در نزدیک 4 درصد از همه صفحات وب را در بر میگیرد که توسط این CMS طراحی و مدیریت شده اند. این رقم برابر 3/1 میلیون کاربر در سراسر جهان از ایتدای سال 2018 براورد شده است. فریم ورک دروپال بیش از 40000 ماژول و کم و بیش 3000 قالب به هدف تغییر ظاهر وبسایت دارد. بدین ترتیب استفاده از دروپال برای ساخت سایت های کوچک شخصی یا وبسایت های سازمان های خصوصی، دولتی و حتی سیاسی مورد کاربرد قرار میگیرند.

از خاصیت های استاندارد دروپال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نگارش راحت مطالب
 2. عملکرد قابل اعتماد
 3. امنیت عالی

ولی آنچه که آن را از همه متمایز می کند، دروپال یک CMS انعطاف پذیراست و با طراحی ماژولار اجازه می دهد که با نصب و حذف ماژول ها به خاصیت های آن اضافه و یا حذف شود.

همچنین برای ایجاد یک سایت استاندارد انتخاب عالی است یعنی می توانید آن را با  هزاران مورد افزونه گسترش دهید. شما می توانید این افزونه ها را با هم ادغام و مطابقت دهید تا قابلیت های اصلی دروپال را کشف و تقویت کنید و یا دروپال را با سرویس های بیگانه و دیگر برنامه ها در زیرساخت های خود یکی کنید.

 

 

دروپال8

 

هدف از سیستم منبع باز دروپال این است که هرکسی می تواند آن را نصب، استفاده، کار کرده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارد. این برنامه برپایه های بنیادی مانند مشارکت، جهانی سازی و نوآوری ساخته شده است به همین دلیل دروپال همیشه رایگان خواهد بود.

دروپال در ضمن می تواند بر روی سیستم های فناوری دیگر اجرا شود:

 •  وب سرور به جای آپاچی می تواند Nginx یا IIS باشد.
 •  پایگاه دیتا آن می تواند به جای MySQL یا PostgreSQL یا SQLite باشد.

 نتیجه گیری در مورد دروپال:

شما باید بدانید از این سیستم چه می خواهید زیرا اگر ندانید انتظار اصلی تان از این سیستم چیست، بی گمان اجرا کردن آن برای شما بسیار سخت خواهد بود. دروپال جزو پیچیده ترین پلتفرم در میان سیستم های مدیریتی معرفی شده است. بطوری که شیوه به کارگیری آن حتی برای کسانی که در این زمینه حرفه ای هستند نیز سخت است.

اصولا از دروپال برای راه انداختن سایت های سطح شرکتی و دولتی استفاده می شود. معمولا بهترین هاست ها هم نصب دروپال با یک کلیک را ارائه نمی دهند و حتما باید به دنبال خرید هاست باشید. شما باید دنبال هاستی باشید که حتما از سیستم مدیریت محتوای دروپال پشتیبانی کند.

 

وردپرس چیست ؟

 

وردپرس چیست

 

وردپرس (WordPress) چیست و چرا تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است؟ چرا در دنیای طراحی سایت امروز با وجود پیشرفت تکنولوژی، وردپرس همچنان حرف نخست را می‌زند؟

سال های گذشته برای طراحی سایت می‌بایست به صورت دستی، چندین صفحه وب با استفاده از اچ تی ام ال (Html) ساخته و پس از اتصال آنها به یکدیگر با کمک و استفاده از لینک های مختلف، تمام فایل ها را در یک سرور قرار می‌دادیم. این روش نه تنها سرعت لود شدن یک وب سایت را بسیار زمان‌بر می‌کرد، بلکه معضل و سختی مدیریت محتوا سایت هایی که به این روش ایجاد شده اند غیر قابل انکار بود. به همین دلیل رفته رفته ابزارهایی برای طراحی سایت همچون دروپال یا وردپرس به وجود آمدند.

امروزه وردپرس یکی از معروف ترین CMS برای طراحی وب سایت است. مزیت آن‌ نسبت به روش قبلی (html) در مدیریت وب سایت بسیار زیاد است. یعنی به جای طراحی هر صفحه به صورت جداگانه یک مرتبه برای سیستم مدیریت محتوای خود قالب طراحی کرده و سپس هر صفحه را در چهارچوب یک نرم افزار اینترنتی مدیریت می‌کنیم به جای این که نیاز باشد برای ایجاد و مدیریت هر قسمت مصیبت های زیادی را تحمل کنیم، در یک تقسیم بندی می‌توان سیستم های مدیریت محتوا را به قسمت های دلخواه تقسیم کرد.

 

ماژول وردپرس

 

دروپال یا وردپرس و یا چند مورد دیگر جزو سیستم های مدیریت محتوای متن باز (Open Source) هستند، به طوری که در اختیار شرکتی خاص نبوده و مالکی برای آن‌ها وجود ندارد. به جای شرکت، انجمنی متشکل از هزاران توسعه دهنده مسئولیت توسعه آن‌ها را بر عهده گرفته و در اختیار دیگران قرار می‌دهند. دانلود آن‌ها رایگان بوده و هر شخصی بدون نیاز به پرداخت هزینه می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

برای اعمال تغییر در دروپال یا وردپرس و یا دیگر موارد مشابه نیازی به کسب اجازه از دیگران و مخصوصا توسعه دهنده نیست و می‌توان آن را بسته به نیاز و سلیقه خود تا جای ممکن ویرایش کرد. درجواب سوال وردپرس چیست باید به طور خلاصه گفت وردپرس یک ابزار طراحی وب سایت رایگان است که به صورت متن باز در اختیار همه قرار داشته و ایجاد و مدیریت صفحه های پویا و داینامیکی را فراهم می‌کند.

از فواید این سیستم میتوان به رایگان بودن وردپرس و وجود یک انجمن متشکل از هزاران نفر به عنوان پشتیبان آن پرداخت که برخلاف تصور به جای نقطه ضعف، قدرت اصلی وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا محسوب می‌شود. این موضوع سبب شده باگ های امنیتی آن‌ به مرور زمان از بین رفته و همچنین با توجه به اهمیت پیدا کردن موتورهای جستجو به مرور زمان، پایه های سئو در طراحی آن‌ گنجانده شود.

وردپرس

 

وردپرس یک CMS محتوا محور است، به همین دلیل اغلب وب سایت های خبری با استفاده از آن ایجاد می‌شوند. از طرفی می‌دانیم هیچ چیز به اندازه تولید محتوای منحصر به فرد گوگل را خوشحال نمی کند. پس می‌توان نتیجه گرفت در بین سیستم های مدیریت محتوای متن باز، برای مدیران در پی سرمایه گذاری در سئو سایت، وردپرس بهترین گزینه محسوب می‌شود. با توجه به مشاهدات باید گفت وب سایت های وردپرسی در اغلب مواقع رتبه گوگل بسیار خوبی داشته و حتی در مقایسه با بهترین سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی، سرعت بارگذاری مطالب در آن بسیار بیشتر است.

در سایت های قدیمی، در صورت احتیاج به اضافه کردن یک قابلیت هر چند کوچک، می‌بایست از اول برنامه نویسی انجام می‌دادیم، ولی وردپرس ساختاری ماژولار دارد، همین موضوع سبب شد شرکت هایی با قصد توسعه نرم افزارهای وردپرس، که با عنوان افزونه شناخته می‌شوند، شکل بگیرند. در بین این افزونه ها ابزارهای زیادی با منظور کمک به بهبود وضعیت سئو سایت و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو ساخته شده‌اند. به عنوان محبوب ترین ماژول برای بالا بردن سئو سایت وردپرس می‌توان به یوست (Yoast) اشاره کرد که طرفداران بسیار بسیار زیادی در سراسرکره زمین دارد.

وردپرس تشکیل دهنده ۳۰ درصد وب سایت های سراسر جهان است! علت محبوبیت زبان برنامه نویسی PHP با وجود نقطه ضعف های زیاد آن را نیز باید همین مورد دانست. گفتنی است این سیستم مدیریت محتوا بدست مای اس کیو ال (My SQL) حمایت می‌شود.

دوستان در ادامه به فواید این دو پلتفرم پرداخته و نقاط قوت این دو را شرح میدهیم:

مزایای دروپال:

از فواید دروپال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انعطاف پذیری بالا
 2. دروپال دارای مستندات زیاد و حرفه ای به زبان انگلیسی می باشد که برای هر خطا یا پرسشی ، یک جواب با دلایل مناسب در اختار شما میگذارد و شما را به مسیر حل می رساند اما این مستنداد در زبان فارسی بسیار محدود است.
 3. امکانات پیشرفته و حرفه ای در طراحی سایت
 4. امنیت بسیار بالا سیستم مدیریت محتوا
 5. افزونه های دروپال بسیار زیاد
 6. کاملا متن باز Open Source
 7. سرعت بالای اجرای کدهای اسکریپت و Html

مزایای دروپال

مزایای وردپرس :

از فواید وردپرس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وردپرس منبع باز است یعنی در این CMS هزاران نفر در سراسر جهان برای بهبود کارایی وردپرس تلاش میکنند.
 2. دارای بیش از 40000 و هزاران قالب رایگان
 3. فوق العاده انعطاف پذیر است یعنی شما میتوانید با استفاده از یک پلاگین یا ماژول از هزاران پلاگین وردپرس ویژگی های دیگری مانند ایجاد لیست پست ها، فروشگاه آنلاین و… به سایت خود اضافه کنید.
 4. استفاده و یادگیری آن بسیار آسان است به صورتی که شما برای تغییر کوچک در سایت خود بر خلاف سیستم های مدیریت محتوا دیگر نیازی به استخدام کسی ندارید.
 5. بهترین و قویترین CMS  برای سئو Seo ( سئو چیست؟ ) است.
 6. بهترین انتخاب برای ساخت وب سایت های کاملا داینامیک.

 

مزایای وردپرس

مقایسه و نتیجه گیری :

دروپال یا وردپرس ؟

1- از لحاظ جامعه و منابع:

وردپرس به دلیل پرکاربردترین CMS مجموعه منابع بیشتری دارد و به راحتی میتواند دروپال را شکست دهد به طوری که بالغ بر 75 میلیون سایت از وردپرس استفاده میکنند که در قیاس با 1 میلیون سایتی که از دروپال استفاده میکنند نشان دهنده ی اختلاف فاحشی بین این دو  CMS است .

 

دروپال یا وردپرس

 

برنده: وردپرس WordPress

2- از لحاظ امنیت:

در زمینه امنیت دروپال قویترین CMS است. بسیاری از سایتهای شرکتی یا دولتی مانند whitehouse.gov از دروپال استفاده میکنند زیرا با وجود این که افزونه های وردپرس از آن در برابر حمله هکرها جلوگیری میکنند اما پلتفرم دروپال بر پایه امنیت بسیار بالاتر است، این به این معنی نیست که وردپرس دارای امنیت کمی است زیرا نسبت به تعداد سایت های ساخته شده به وسیله وردپرس مهاجمان سایبری زیادی علاقه به حمله به سایت های وردپرسی دارند ولی در کل اگر سایتی قرار باشد بر پایه امنیت ساخته شود دروپال بی شک برگ برنده است.

برنده: دروپال Drupal

3- از لحاظ هزینه ساخت:

از آنجایی که سایت های بسیار زیادی با CMS وردپرس ساخته شده اند پس افراد زیادی در ساخت سایت ها با این CMS وجود دارند در نتیجه دستیابی به سایتی با CMS وردپرس هم آسانتر هم کم هزینه‌ترخواهد بود اما هر دو این سیستم های مدیریت محتوا در در آغاز رایگان هستند زیرا هر دو این CMS ها متن باز هستند و دانلود آنها کاملا رایگان است.

برنده: وردپرس WordPress

4- از لحاظ محبوبیت:وردپرس با داشتن 60% سهم بازار رقبای خود را شکست میدهد.

وردپرس

برنده: وردپرس WordPress

5- از لحاظ انعطاف پذیری:

از لحاظ انعطاف پذیری دروپال یا وردپرس هر دو در یک سطح هستند.

برنده:تساوی

 

اگر شما هم در حال مقایسه جوملا و وردپرس و دروپال هستید، بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت وردپرس و جوملا را مطالعه کنید چون 0 تا 100 تفاوت ها و نقطه قوت و ضعف هر دو cms را بررسی کرده ایم.

 

نتیجه گیری :

برای بسیاری از کاربران، وردپرس بهترین CMS محسوب می‌شود. این پلتفرم تقریباً کل نیازهای کاربران برای ساخت انواع وبسایت ها اعم از  سایت خبری، سایت فروشگاهی و سایت شرکتی و … را پاسخ میدهد. اما دروپال پلتفرمی با پیچیدگی بیشتر است و امنیت بالاتری دارد. بدین ترتیب در میانی وب‌ سایت‌های دولتی و وب ‌سایت‌های با ترافیک بالا ترجیح داده میشود.

وردپرس به علت کاربرد فراوان و مقادیر بالای منابعی که از افزونه، قالب و آموزش‌های کامل دارد بهترین سیستم مدیریت محتوای متن بازOpen Source محسوب می‌شود. وردپرس فرایند استفاده از یک CMS را ساده ‌تر کرده است.

گرچه ارائه یک نتیجه‌گیری کلی در چنین مواردی کاری بسیار سخت است؛ اما می‌توان گفت که در اکثر موارد وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا گزینه‌ای بهتر محسوب می‌شود.

دوستان از شما بابت مطالعه این مقاله متشکرم  لطفا اگر نظرات یا تجربیاتی در مورد طراحی سایت با دروپال یا وردپرس دارید در قسمت نظرات با ما در میان گذاشته و اگر خواستار کسب اطلاعات در حوزه طراحی وب سایت و سئو هستید می توانید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

دروپال چیست ؟ ⭐

دروپال یک سیستم مدیریت محتوا است و در بالاترین سطح مفهومی تحت عنوان موجودیت را مطرح می کند. تلاش دروپال برپایه اتصال موثر بین ( کاربر ) و ( محتوا ) در همه فرایند های سیستم است حتما توضیحات کامل را در مقاله بخوانید

وردپرس چیست ؟ ⭐⭐

امروزه وردپرس یکی از معروف ترین CMS برای طراحی وب سایت است. مزیت آن‌ نسبت به روش قبلی (html) در مدیریت وب سایت بسیار زیاد است. یعنی به جای طراحی هر صفحه به صورت جداگانه یک مرتبه برای سیستم مدیریت محتوای خود قالب طراحی کرده و سپس هر صفحه را در چهارچوب یک نرم افزار اینترنتی مدیریت می‌کنیم به جای این که نیاز باشد برای ایجاد و مدیریت هر قسمت مصیبت های زیادی را تحمل کنیم، در یک تقسیم بندی می‌توان سیستم های مدیریت محتوا را به قسمت های دلخواه تقسیم کرد اما ویژگی های منحصر بفرد وردپرس را در مقاله بخوانید

مزایای دروپال ⭐⭐⭐

نعطاف پذیری بالا دروپال دارای مستندات زیاد و حرفه ای به زبان انگلیسی می باشد که برای هر خطا یا پرسشی ، یک جواب با دلایل مناسب در اختار شما میگذارد و شما را به مسیر حل می رساند اما این مستنداد در زبان فارسی بسیار محدود است. امکانات پیشرفته و حرفه ای در طراحی سایت ادامه را در مقاله بخوانید

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
سمیه کوهستانی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم الان برای طراحی سایت آموزشی چقدر هزینه لازمه؟

مدیر
فریده سبزروی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید. به شماره 09197570630 در واتس آپ پیام دهید تا راهنماییتون کنیم

مهمان
حسن مرادخانی
2 سال قبل
پاسخ به   فریده سبزروی

ممنونم بابت مقاله خوبتون من قسمت تماس با ما زیر مقاله رو کلیک میکنم ولی متاسفانه هیچ اتفاقی نمییفته میتونید راهنمایی کنید (بابت طراحی سایت و سئو که تو صفحه اول سرچ بیاد مثل همین پست شما)

مجید محمدی
2 سال قبل
پاسخ به   حسن مرادخانی

سلام وقت بخیر
خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده برای مشاوره میتونید با شماره زیر در ارتباط باشید
02632211973

مهمان
Maryam khaknejhad
2 سال قبل

Salam mitoonam az pstetoon dakhele poste khodam estefade konam albate ba darje manba

مجید محمدی
2 سال قبل
پاسخ به   Maryam khaknejhad

سلام بله حتما

مهمان
حمید راد
2 سال قبل

??

مجید محمدی
2 سال قبل
پاسخ به   حمید راد

?✅?

مهمان
ملیس
2 سال قبل

واقعا ممنونم بابت این مقالتون موفق باشید?

مدیر
فریده سبزروی
2 سال قبل
پاسخ به   ملیس

سلام ممنون از شما بابت کامنت خوبتون

مهمان
رایا
10 ماه قبل

با سلام و خداقوت .
بسیار بسیار عالی و کامل بود .
سپاس گزارم ازاین مطلب و مفایسه عالی وخوبتون.
متشکرم ممنون

Last edited 10 ماه قبل by رایا