چگونه یک دامنه خوب انتخاب کنیم؟ | اسم های زیبا برای سایت

راهنمای انتخاب نام دامنه

آیا نیاز است که از راهنمای انتخاب نام دامنه استفاده کنیم؟ واقعا چقدر اهمیت دارد؟ اصلا منظور از نام دامین چیست؟

انتخاب نام برای دامنه یکی از مهمترین کارهایی است که برای سایت خود باید انجام دهید.زیرا علاوه بر تعریف موضوغ سایت شما، نام سایت اطلاعات مهمی را هم به بازدید کنندگان  و رباتهای موتور جستجو منتقل می کند.

ما در این مقاله راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب را برای شما نوشته ایم تا بتوانید تا حد ممکن بهترین نام را برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنید. همچنین نحوه انتخاب نام دامنه را که با استفاده از چهار مرحله ساده و برخی از ابزارهای مفید سایت بازگو کرده ایم.

نام دامنه چیست؟

قبل از راهنمای انتخاب نام دامنه ببینیم که نام domain چیست:

نام سایت یا دامین (Domain) نامی اختصاصی برای برند ما است که در دنیای اینترنت به وب سایت ما اختصاص داده می شود. در واقع کاربران یا بازدیدکنندگان سایت ما با استفاده از آدرس دامین به سایت هدایت می شوند.راهنمای انتخاب نام دامنه
برای مثال آدرس avashtech.com نامی منحصر به فرد است که بازدیدکنندگان با وارد نمودن این آدرس در مرورگر خود به وب سایت آوش تک هدایت می شوند. نام دامین ها عموما از دو بخش اصلی نام و پسوند تشکیل شده اند. اما منظور از نام دامین چیست و راهنمای انتخاب آن برای چه مهم است؟

بخش نام :

بخش نام را (بعنوان مثال avashtech) می توانید بصورت دلخواه انتخاب نماید. البته دقت کنید که زمانی امکان ثبت این نام برای شما وجود دارد که، پیش از شما کسی آن را ثبت نکرده باشد و به اصطلاح دامین آزاد باشد.

بخش پسوند :

بخش پسوند بر اساس قوانین و روشهای بین المللی مشخص میشود. بطور مثال پسوند com برای امور تجاری، tv برای شبکه های تلویزیونی، ir برای سایتهای ایرانی و net جهت شبكه و خدمات اينترنتي استفاده می شوند.

حال که می‌دانیم نام کاربری دامنه چیست به سراغ راهنمای انتخاب نام دامین و اهمیت آن در کسب و کارمان برویم.

چرا انتخاب اسم برای دامنه اهمیت زیادی دارد؟

نام دامین، آدرس اصلی وب سایت شما در اینترنت است. اما این تنها چیزی نیست که روی موفقیت سایت شما تأثیر می گذارد، دلایل زیادی وجود دارد که اصول انتخاب نام دامنه را با اهمیت می‌کند:راهنمای انتخاب نام دامنه

 • نامی بی نظیر و به یاد ماندنی به کاربران حس خوبی می‌دهد و آنها را راغب می‌کند که باز هم به سایت شما برگردند و از خدمات شما استفاده کنند.
 • نام دامین شما می تواند فوراً به بازدید کنندگان جدید، اطلاعاتی راجع به آنچه در سایت شما موجود است ارائه دهد.
 • نام دامین در بهینه سازی موتور جستجو (SEO) تأثیر دارد.
 • یادتان باشد که تغییر نام دامین شما پس از ایجاد سایت، می تواند منجر به عوارض وقت گیر و غیر قابل جبرانی شود.
 • نام ها دارای قدرت هستند. می‌دانیم که در کسب و کارهای اینترنتی بازاریابی و روانشناسی مشتری نباید فراموش شود. راهنمای انتخاب نام دامنه یک فرآیند دقیق است که باید قبل از انتخاب برند و توسعه کسب و کار خود در نظر بگیرید.

نحوه انتخاب نام دامنه برای وبسایت ( در4 مرحله)

مشخص است که ما نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که انتخاب نام برای دامنه شما چه چیزی باشد. اما ما می‌توانیم به شما بگوییم که نکات مهم در انتخاب نام دامنه چیست و در انتخاب نام مناسب شما را راهنمایی کنیم. ادامه این مطلب به شما کمک زیادی خواهد کرد.

نکته: قوانین زیر مطلق نیستند و شما نمی‌توانید بعد از خواندن آن انتظار تبدیل شدن به google.com  را داشته باشید. اما بهترین راهنمای انتخاب نام دامنه برای شما هستند. 

راهنمای یک: انتخاب یک یا چند کلمه کلیدی موثر

یکی از هوشمندانه ترین اصول انتخاب نام دامنه، استفاده از کلمه های کلیدی کسب وکارتان است. استفاده از کلمه کلیدی در نام وبسایت شما به چند دلیل می‌تواند مهم باشد:

 • از مزایای آن در سئو سایت می‌توانید استفاده کنید. اسم سایت می‌تواند ترافیک بیشتری را برای سایت شما داشته باشد. اگر شما کلمه کلیدی کاری خود را انتخاب کنید، کاربرانی که در مرورگر به دنبال آن کلمه می‌گردند دقیقا نام سایت شما را در آدرس مرورگر خود می‌نویسند.
 • استفاده از کلمه کلیدی در نام، به بازدید کنندگان این حس را می‌دهد که شما تخصصی در حوزه مورد نظر آنها فعالیت دارید. فرض کنید که شما صاحب فروشگاه لباس هستید و نام شما در مورد وسایل دیجیتالی است.?راهنمای انتخاب نام دامنه

اما این تنها راهنمای انتخاب نام دامنه نیست. در ادامه این مقاله موارد بیشتری را می‌خوانید.

چند نکته مهم 

 1. اگر نمی‌دانید کلمه کلیدی کسب و کار شما چیست مقاله چگونه کلمه کلیدی انتخاب کنیم؟ را بخوانید.
 2. برای جستجو کلمات کلیدی مناسب برای سایت خود از سایت keywordtool.io و یا سایت هایی شبیه به آن استفاده کنید.

راهنمای دو: برای کلمه کلیدی های پیدا شده برنامه ریزی کنید

در راهنمای انتخاب نام دامنه شماره یک خواندیم که باید تعدادی کلمه کلیدی مرتبط به کسب و کارمان را لیست کنیم. اما یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب نام دامین مشورت و استفاده از تکنیک های خاص است.

حتما برای راه اندازی یا شروع کار خود با چندین نفر صحبت کرده اید و یا شرکایی دارید. از آنها بخواهید که با هم طوفان مغزی راه بیاندازید. لیست کلمات کلیدی پیدا شده را روی یک کاغذ یا تخته بنویسید و از همه آنها بخواهید که هرچیزی در مورد این کلمات به ذهنشان می‌آید بنویسند.

کلماتی را که به دست آوردید را در سایت هایی که برای خرید نام برای سایت هستند، چک کنید و از آزاد بودن آن مطمئن شوید.

آزاد بودن نام سایت به معنای این است که شخص دیگری در حال حاضر از آن استفاده می‌کند یا خیر. 

راهنمای سه: نکات مهم در انتخاب نام دامنه بعد از جستجو کلمات کلیدی

چند نکته مهم در راهنمای انتخاب نام دامنه را در زیر گفته ایم که در تصمیم گیری شما برای انتخاب نام دامنه فروشگاه اینترنتی یا هر سایت دیگری کمک می‌کند.راهنمای انتخاب نام دامنه

برای بهترین نتیجه، نکات انتخاب نام دامنه زیر را مطالعه کنید:

 1. نام باید کوتاه و مختصر باشد.
 2. نامی را انتخاب کنید که به یاد کاربر بماند.
 3. خلاقیت در نام را فراموش نکنید. می‌توانید در نام سایتتان به نکات ریزی که کاربر همیشه به دنبال آن است اشاره کنید.
 4. نام را منحصر به فرد انتخاب کنید و شخصی سازی کنید.
 5. تلفظ نام آسان باشد.
 6. از اعداد و کاراکترها استفاده نکنید.
 7. در انتخاب پسوند سایت دقت کنید. بهترین پسوند com است.
 8. نامی را که انتخاب می‌کنید، مخاطبین باید به راحتی آن را بنویسند.

راهنمای چهار: ثبت نام سایت

شما با اصول انتخاب نام دامین آشنا شدید. حال باید نام مورد نظر خود را ثبت کنید. قبل از ثبت نام سایت چند نکته زیر را بخوانید:

 • انتخاب نام دامنه برای فروشگاه اینترنتی همانند دیگر سایت ها باید بر اساس مشخصات کاری شما انتخاب شود. شما می‌توانید انتخاب نام دامنه فروشگاه اینترنتی را براساس کالایی که می‌فروشید ثبت کنید. اما اگر فروشگاه شما چندین محصول دارد، می‌توانید از کلماتی همچون کالا و… که مربوط به همه محصولا است استفاده کنید.
 • اگر هنوز در انتخاب فروشگاه و یا یک سایت مردد هستید مقاله 7 دلیل اینکه چرا باید یک وبسایت داشته باشیم؟ را بخوانید.راهنمای انتخاب نام دامنه

نامی را که پیدا کردید هرچه سریع تر ثبت کنید بهتر است. روزانه هزاران نفر به دنبال طراحی سایت و انتخاب نام مناسب هستند و ممکن است که نام مورد نظر شما را کسانی دیگر هم بخواهند استفاده کنند.

کلام آخر 

یادگیری نحوه انتخاب نام برای سایتتان شاید در ابتدا ترسناک به نظر بیاید. اما یادتان باشد که انتخاب آن برای کسب و کار شما اهمیت بسیار بالایی دارد. با این حال با کمی تحقیق و خواندن این راهنما می‌توانید به راحتی یک نام مناسب برای کار خود انتخاب کنید. تنها کاری که باید برای انتخاب نام انجام دهید 4 مرحله زیر است.

 1. یک یا چند کلمه کلیدی برای کسب و کار خود انتخاب کنید.
 2. از ابزارهای سرچ کلمه کلیدی استفاده کنید.
 3. از شرکا و دوستانتان بخواهید که به شما کمک کنند و افکارشان را بیان کنند.
 4. نکات کلیدی را در مورد نام بخوانید.
 5. نامتان را ثبت کنید.

بعد از انتخاب نام و طراحی یک سایت باید به فکر رشد آن باشید. اگر در مورد روش های افزایش فروش اینترنتی سوالی دارید روی لینک کلیک کنید.

اگر باز هم در مورد انتخاب نام برای سایت خود مشکلی دارید، زیر همین پست برای ما سوالاتتان را بنویسید.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
hamed
2 سال قبل

با سلام و تشکر بابت این مقاله