استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام | چه محتوایی تولید کنیم؟

استراتژی تولید محتوا

حتما خود شما هم خوب می‌دانید که بسیاری از افراد زمان زیادی را در اینستاگرام می‌گذارند و به دنبال مطالب جدید هستند. در این مطلب استراتژی تولید محتوا را در اینستاگرام به شما آموزش می‌دهیم تا این افراد را به پیج خود بیشتر علاقه مند کنید. استراتژی محتوای اینستاگرام به این معنی است که با چه برنامه ریزی و با چه متن، عکس یا فیلم? و کپشنی کاربر را به سمت پیج خود بکشانید تا بتوانید به هدف خود برسید. ممکن است شما یک پیج فروش محصولات، پیج هنری، پیج معرفی خودتان و…….داشته باشید که تمامی این پیج ها با استراتژی تولید محتوا برای اینستاگرام می‌تواند رونق بیشتری بگیرد.ما در این مطلب به شما روش تولید محتوا در اینستاگرام را توضیح خواهیم داد تا بهترین محتوا را در پیج خود پیاده سازی کنید.

چرا باید برای شبکه های اجتماعی خود محتوا با کیفیت تولید کنیم؟

امروزه افراد زیادی وقت خود را در اینستاگرام می‌گذرانند و شما به عنوان یک بیزینس می توانید از این فرصت به نفع خود استفاده کنید. اگر قرار است نحوه تولید محتوا در اینستاگرام به این صورت باشد که مطالبی تکراری یا مطالب بدون برنامه ریزی و هر روز یک مطلب بی فایده بگذارید بهتر است که پیجی راه اندازی نکنید.

شما به دلایل زیر پیج خود را راه اندازی می‌کنید:هدف از پیج اینستاگرام

 1. جذب فالوور
 2. فروش محصولات
 3. معرفی خدمات یا محصولات و یا شرکت یا موسسه خود

و یا به هر دلیل دیگری، شما یک هدفی از ایجاد یک پیج دارید. این هدف نیازمند فعالیت و برنامه ریزی دقیق است. رسیدن به این هدف در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیازمند تولید محتوای با کیفیت است.
تولید محتوا برای پیج اینستاگرام باید از روی یک هدفی ایجاد شده باشد و اگر بخواهید بدون برنامه ریزی این کار را انجام دهید بهتر است که هیچگاه پیجی راه اندازی نشود.

تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چه؟ تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

برای اینکه درک بهتری از تولید محتوا در اینستاگرام داشته باشیم باید چند مثال بزنیم:

 1. فرض کنید یک خانم که در منزل شیرینی درست می‌کند و برای فالوورهای خود هر روز عکس این شیرینی را می‌گذارد.
 2. یک پیج مبل فروشی عکس محصولاتش را به همراه توضیحات می‌گذارد.
 3. یک کارخانه از جلسه ای که در کارخانه می‌گذارند فیلمی? تهیه می‌کند و آن را انتشار می‌دهد.
 4. یک موزیسین تکه ای از کار خود را به صورت صوت برای شما انتشار می‌دهد.

تمامی موارد بالا را محتوا می‌گویند. پس وقتی می‎گوییم که محتوای جذابی برای پیج خود تهیه کنید می‌خواهیم فالوورها را به شما وفادارتر و کاربران جدیدی به شما اضافه کنیم.

شما برای استراتژی تولید محتوا اینستاگرام باید چند مرحله را در نظر بگیرید:

 1. تولید محتوا
 2. کپشن نویسی
 3. هشتگ گذاری
 4. زمانبندی ارسال پست

در ادامه مقاله این چند مرحله را بررسی می‌کنیم.

انواع محتوا برای شبکه های اجتماعی

روش های تولید محتوا در اینستاگرام به صورت زیر می‌باشد:

 • متنی
 • صوت
 • ویدیوانواع محتوا برای شبکه های اجتماعی

در روانشناسی افراد نشان داده شده است که هر فرد با یک نوع محتوا به مطالب علاقمند می‌شوند.فرض کنید که مخاطبینی دارید که فقط با گوش کردن جذب می‌شوند، پس باید محتوای صوت تولید کنید.یا اگر فردی که با دیدن جذب می‌شود باید متن و ویدیو تولید کرد.
انواع مختلف تولید محتوا برای اینستاگرام به شما کمک می‌کند که مخاطبین بیشتری را در بر بگیرید.

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

صفحه اینستاگرام شما مانند یک تلویزیون عمل خواهد کرد. شما عوامل این تلویزیون هستید باید برای پیج خود کارگردانی کنید. شما چه شبکه ای را دوست دارید؟ اگر شبکه ای وجود داشته باشد که همیشه اخبار پخش کند را نگاه می‌کنید؟ یا شبکه ای که همیشه برنامه های فان داشته باشد؟ و یا برنامه های تکراری؟ اگر هنوز برنامه ای برای استراتژی اینستاگرام خود ندارید مقاله استراتژی اینستاگرام چیست؟ را بخوانید.

اینستاگرام شما هم به این شکل است باید استراتژی بچینید تا کاربر را خسته یا زده نکنید. اما چگونه؟

نکاتی که باید در برنامه ریزی برای استراتژی محتوا در اینستاگرام در نظر بگیرید:

اینستاگرام برنامه ای است که تمامی مخاطبین در گوشی همراه? خود آن را دنبال می‌کنند پس دقت کنید که این صفحه کوچک است، کاربر کم حوصله و می‌خواهد به سرعت از روی پست ها رد شود. شما باید پستی تهیه کنید که در 10 ثانیه⏲ اول که مخاطب روی پست شما توقف می‌کند جذب آن شود. اما چگونه؟تولید محتوا

ویژگی یک محتوای خوب برای اینستاگرام چیست؟

حتما از قبل لیستی ?از محتواهایی که قرار است در پیج خود بگذارید تهیه کنید. در زیر انواع محتوا را برای شما گذاشته ایم.

 • اولین نکته مهم: از متن های بلند استفاده نکنید. 

متن های بلند حتی اگر جذاب? هم باشند حوصله کاربر را سر می‌برد. کاربران برای دیدن مطالب آموزنده اما کوتاه آمده اند. اگر قرار است مطلبی با متن بلند بگذارید بهتر است که یک عنوان جذاب بگذارید در اسلاید اول و بعد کاربر را به صفحات بعد راهنمایی کنید تا در اسلاید های دیگر بخواند. حواستان باشد که از تصاویر با کیفیت و جذاب استفاده کنید.

 • قوانین گذاشتن ویدیو

مدت زمانی که می‌توانید در ویدیو محتوایی بگذارید یک دقیقه است. شما باید در یک دقیقه اصل مطلب را بگویید. اگر مطلب شما بیشتر است بهتر این است که در ویدیو اول بگویید که چه مواردی را قرار است توضیح دهید و در ویدیو های بعدی که هر کدام یک دقیقه است مطالب را توضیح دهید. و در چند اسلاید و یا در روز های مختلف آن را انتشار دهید. و یا می‌توانید در اسلاید ها یا کپشن سایت خود را معرفی کنید و بگویید که بقیه ویدیو را در آن مشاهده کنند.

 • محتوای مرتبط

محتوای مرتبط با کار خود را بگذارید. به هر دری ورود نکنید و روی یک حوزه کار کنید. کاربر برای دیدن مطالب مرتبط به هم به پیج شما سر می‌زند.

 • خودمانی باشید

از گفتن جمله هایی که برای خودتان هم سخت است جدا خودداری کنید. خودمانی باشید. اگر می‌توانید مطالب خود را با مثال یا گفتن یک داستان به مخاطب بگویید.

 • محتوای آموزشی

حتما از خودتان بپرسید که مخاطب شما به دنبال چه محتوایی است و چرا دنبال این آموزش است، بعد آن را تولید کنید. بخشی از کارخود را آموزش دهید و بدانید که مخاطب دنبال چه آموزشی است.

 • سرگم کنید

محتوای آموزشی سرگرم کننده بسازید. قسمتی از کار خود را به صورت خنده دار به مخاطب آموزش دهید. مطالب خنده دار در حوزه خود را بیان کنید.محتوای سرگرم کننده

 • جملات انگیزشی

برای انگیزه دادن به کاربر از جملات انگیزشی افراد معروف استفاده کنید.

 • مقایسه

محصولات مختلف خودتان و یا دیگران که در حوزه خودتان است با هم مقایسه کنید. چه در ویدیو و چه در عکس.

 • محصولات رایگان

قیف فروش بسازید. یک محصول رایگان مثل: یکی از محصولاتتان، آموزش یک محصول، آموزش ساختن و… را رایگان به کاربر ارائه کنید و بعد محصولات بعدی را با قیمت مناسب ارائه کنید.

 • مشاوره دهید

مشتری شما را بعنوان یک مشاور فروش در نظر گرفته، مشاور خرید او باشید نه مشاور فروش. کمک کنید که محصول بهتری را انتخاب کند نه اینکه محصول خود را به زور به او بفروشید.

 • بخشی از بازار

قسمتی از بازار را انتخاب کنید و فقط روی آن تمرکز کنید. مثلا اگر لباس می‌فروشید از همه انواع انتخاب نکنید روی یک محصول مثلا فروش جوراب تمرکز کنید.

 • سوالات پر تکرار

در حوزه خود و در مورد محصولات هر سوالی یا سوالات پر تکرار را لیست کنید. در لایو یا ویدیو و یا عکس به آنها جواب دهید.سوالات پر تکرار

 • مخاطب چه می‌خواهد؟

از خودتان بپرسید مخاطب برای اینکه من را انتخاب کند چه نکاتی در ذهن دارد؟

چرا باید محصول من را بخرد؟

چرا محصول من را نمی‌خرد؟

اگر من جای او بودم چه چیزی می‌خواستم؟

 • محتوای بهتر 

برای اینکه محتوای بهتری تولید کنید، ببینید چه محتواهایی در پیجتان لایک بیشتری خورده و یا در پیج رقیبان این کار را انجام دهید. شاید نیاز باشد بعضی محتواها را اصلا تولید نکنید.

 • کپشن جذاب 

حتما کپشن های جذاب بگذارید و از گذاشتن کپشن تکراری و کسل کننده خودداری کنید. دقت داشته باشید که برای همه پست ها از یک نوع کپشن استفاده نکنید. در نوشتن کپشن اولین خط مهم ترین جای یک کپشن است. شما باید در همان خط اول نظر مخاطب را نسبت به خواندن بقیه متن جذب کنید. اگر شما کپشن جذابی بنویسید و کاربر را جذب کنید اینستاگرام متوجه حضور بیشتر کاربر می‌شود و به شما امتیاز بیشتری می‌دهد. در خط اول از کلمه ها جذاب در صنعت خود استفاده کنید و یا اگر می‌توانید کپشن خود را به صورت داستان برای مخاطب تعریف کنید. در انتهای کپشن از کلماتی استفاده کنید که مخاطب را دعوت به انجام کاری مثل لایک، کامنت، تماس گرفتن با شما، به اشتراک گذاری، سوال پرسیدن و یا کلیک روی لینک روی بایو کنند.برای جذاب تر کردن محتوای کپشن خود حتما از ایموجی ها استفاده کنید، این کار به سرگرم کننده تر بودن متن شما کمک می‌کند.

 • زمان گذاشتن پست

در زمان هایی که میدانید بازدید بیشتری دارید پست را انتشار دهید. چند پست را در زمان های مختلف انتشار دهید و ببینید که در کدام زمان و یا در کدام روز لایک و کامنت بیشتری می‌خورد. و یا برای درک بهتر زمان انتشار پست مقاله زمانبندی پست را بخوانید.زمان انتشار پست

 • کپی کردن

بخشی یا تمام محتوای دیگران را در پیج خود بگذارید. اگر منبعی دارد با ذکر منبع. می‌توانید در قسمت جستجوی خود ویدیو ها و یا عکس های پر بازدید را کپی کنید.

 • هارمونی یکسان

در گذاشتن پست ها یک روال خاص را پیش بگیرید. مثلا از رنگ یا تم خاصی استفاده کنید و در پست ها بگذارید. یا روز های خاصی را برای کارهای خاصی انتخاب کنید. مثلا شنبه ها آموزش و…..

 • عکس‌هایتان را با حاشیه سفید منتشر کنید

حتما تا به الان در اینستاگرام اکانت‌هایی را دیده‌اید که در کنار عکس‌هایشان حاشیه سفید وجود دارد. جذب این صفحات نشده‌اید؟ به نظرتان این پیج‌ها زیبا نیستند؟ قرار دادن لبه‌های سفید در تصاویر یکی از تکنیک‌های جذاب تولید محتوای تصویری در اینستاگرام است. انتشار عکس‌ها با حاشیه یا قاب سفید فضای تنفس به عناصر دیگر در پست شما می‌دهد و توجه کاربر را بیشتر از انتشار عکس‌های بدون قاب جلب می‌کند.

 • هشتگ گذاری

از هشتگ های مناسب حوزه کاری خود استفاده کنید. 6 عدد هشتگ کافیست و صفحه خود را پر از هشتگ نکنید. این کار باعث می‌شود که اینستاگرام شما را بعنوان اسپم شناسایی کند. حتما هدفمند هشتگ بگذارید و حتما هشتگ ها را در آخر متن کپشن بنویسید. اگر تعدا هشتگ های شما زیاد است و حتما باید آنها را بگذارید از کامنت ها کمک بگیرید و در کامنت اول بقیه هشتگ ها را بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هشتگ گذاری مقاله مربوط را مطالعه کنید.

چگونه در اینستاگرام تولید محتوا کنیم؟ 

بهترین روش برای تولید محتوا در اینستاگرام بستگی به نوع صنعت شما و هدفی که قرار است به آن برسید دارد اما بهترین کار این است که شما همه نوع کاربر را در نظر بگیرید و برای همه تولید محتوا کنید. مثلا اگر شما فروشنده یک محصول هستید (ظروف پلاستیکی) باید محتوای عکس از محصولات، ویدیو محل کار شما، صوت رضایت مشتری و……. تهیه کنید. در ادامه برای شما تولید محتوای جذاب برای اینستاگرام را خواهیم گفت. اگر نمی‌دانید که چه محتوایی در پیج خود بگذارید به لیست زیر دقت کنید.

انواع محتوا برای اینستاگرام:انواع تولید محتوا

 1. مسابقه
 2. ویدیو معرفی محصولات
 3. آموزش بخشی از کار خود
 4. اخبار جدید مربوط به کارتان
 5. تبریک مناسبت ها
 6. مطالب خنده دار و فان. شوخی با کاربر
 7. سخنان افراد سرشناس
 8. تاریخچه محصولات و یا کارتان
 9. رضایت مندی مشتری (ویدیو -صوت- نامه )
 10. اطلاع رسانی نمایشگاه ها یا رویداد های بزرگ
 11. مصاحبه با افراد (افرادی که در صنعت شما معروف هستند یا افراد موفقی هستند)
 12. ایجاد پست هایی که مخاطب بتواند هر سوالی دارد از شما بپرسد
 13. مقایسه برند شما با دیگر برندها
 14. تهیه ویدیو صوت و یا متن نحوه کار شما
 15. اطلاع رسانی از خدماتی که قرار است در آینده انجام دهید.
 16. ایجاد کمپین های فروش
 17. پست های انگیزشی

جمع بندی

برای تهیه یک استراتژی تولید محتوا اینستاگرام یک قلم✏ و کاغذ بردارید و انواع محتواهایی که قرار است تولید کنید را بنویسید. هدفتان از تولید محتوا را مشخص کنید. مراحل تولید محتوا را بنویسید و کارهایی که لازم است برای این مراحل را یادداشت کنید. تولید محتوا، کپشن نویسی، هشتگ گذاری و زمانبندی را طبق نوشته ها انجام دهید. حتما به نکاتی که گفته شد دقت کنید تا محتواهای شما جذاب باشند و فالوور بیشتری را جذب کنید.

 

تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟ ⭐

برای اینکه درک بهتری از تولید محتوا در اینستاگرام داشته باشیم باید چند مثال بزنیم: فرض کنید یک خانم که در منزل شیرینی درست می‌کند و برای فالوورهای خود هروز عکس این شیرینی را می‌گذارد. یک پیج مبل فروشی عکس محصولاتش را به همراه توضیحات می‌گذارد. یک کارخانه از جلسه ای که در کارخانه می‌گذارند فیلمی? تهیه می‌کند و آن را انتشار می‌دهد. ادامه را در مقاله بخوانید

انواع محتوا برای شبکه های اجتماعی چیست ؟ ⭐⭐

روش های تولید محتوا در اینستاگرام به صورت زیر می‌باشد: متنی صوت ویدیو اما انواع این روش ها را در مقاله ببینید بیشتر از 17 مدل محتوای مختلف را برای شما آورده ایم

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟ ⭐⭐⭐

صفحه اینستاگرام شما مانند یک تلویزیون عمل خواهد کرد. شما عوامل این تلویزیون هستید باید برای پیج خود کارگردانی کنید. شما چه شبکه ای را دوست دارید؟ اگر شبکه ای وجود داشته باشد که همیشه اخبار پخش کند را نگاه می‌کنید؟ یا شبکه ای که همیشه برنامه های فان داشته باشد؟ و یا برنامه های تکراری؟ نکاتی که باید در مورد تولید محتوا بدانید را در مقاله بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
فرزین
3 سال قبل

سلام وقت بخیر
خسته نباشید
دمتون گرم واقعا مطالبتون مفید،جذاب است
و بسیار موثری هستن اگر عملی کنیم.

ممنون از زحماتتون

مهمان
مینا
2 سال قبل

سلام خیلی عالی بود به من خیلی کمک کرد ممنون از سایت خوبتون

مهمان
جواد
2 سال قبل

عالی بودید

مجید محمدی
2 سال قبل
پاسخ به   جواد

مرسی جواد جان خوشحالیم که براتون مفید بوده ???