10 ابزار برتر و افزونه سئو برای وردپرس

بهترین افزونه سئو برای وردپرس

زمانی که به سئو سایت فکر میکنیم و در وبسایتها جستجو میکنیم همیشه به دنبال این هستیم که بهترین افزونه سئو برای وردپرس را پیدا کنیم. وقتی با انبوه این ابزارها و افزونه ها روبرو میشوید شاید کمی گیج کننده به نظر برسد، چون کارکرد بعضی از این ابزارها نتیجه ایده آلِ شما را ندارد و فقط باعث اضافه شدن یک سری کد به سایت شما میشود که شاید برای سایتتان مضر باشد. ما سعی میکنیم در این مقاله ابزارهای مهم و کاربردی را به شما معرفی کنیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

نکاتی که باید در مورد ابزار و افزونه های سئو بدانید: 

 زمانی که شما در مورد بهترین افزونه سئو برای وردپرس جستجو میکنید با چندین صفحه و چندین ابزار و افزونه مواج میشوید که شاید خیلی از آنها به دردتان نخورد و یا کارایی لازم را نداشته باشد و حتی برای مبتدی ها مثل یک کابوس شود! 

بهترین افزونه سئو برای وردپرس

حقیقت این است که شما برای کسب رتبه های جستجوی بالاتر نیازی به ده ها ابزار ندارید.منظور این است که اگر بدانید کدام افزونه برای چه کاری است نیازی نیست ده ها افزونه نصب کنید. 

به طور مثال شما وقتی یک افزونه برای سئو نصب میکنید دیگر نیازی به نصب افزونه سئو دیگری ندارید. شما بین Yoast , All in one SEO , Rank math و SEOPress باید یکی را انتخاب کنید تا با هم تداخل نداشته باشند. 

ما بر حسب تجربه و ابزارهایی که به طور روزمره استفاده میکنیم ابزارها و افزونه را به شما معرفی میکنیم حال اینکه کدام افزونه بهتر است را شما انتخاب میکنید.

افزونه سئو وردپرس یوست سئو ( Yoast )

افزونه yoast

به قول معروف یک راست بریم سر اصل مطلب! یواست بهترین افزونه سئو برای وردپرس در بازار است که در بهینه سازی سایت به شما کمک میکند.

به شما کمک میکند که در نوشته های خود از عنوان ها و توضیحات مناسب استفاده کنید. همچنین به صورت اتوماتیک XML sitemap را برای سایت شما تولید میکند.( که به نحوه معرفی سایت شما به گوگل کمک میکند )

این افزونه به صورت کامل به فارسی ترجمه شده و شما میتوانید براحتی آن را نصب کنید و با آن کار کنید. اشتباهات یا نقض های نوشته شما را با چراغ قرمز مشخص میکند و اگر شما آن اشکالات را برطرف کنید با چراغ سبز آنرا نمایش میدهد.

این افزونه بهترین افزونه سئو برای وردپرس است که میتواند به شما در مدیریت عناوین، توضیحات، Description ها، مدیریت ریدایرکت ها، نقشه سایت و کنترل تنظیمات ایندکس کمک کند. این افزونه دو نسخه رایگان و پولی وجود دارد که میتوانید نسخه رایگان آن را به راحتی میتوانید از مخزن وردپرس دانلود کنید.

Semrush ابزار آنلاین برای سئو سایت

بهترین افزونه سئو برای وردپرس ( Semrush )

یکی از بهترین ابزارهای وردپرس که در سئو بسیار کمک میکند میتوان به semrush اشاره کرد که این روزها خیلی از سئوکاران باتجربه، دیجیتال مارکترها، و وبلاگ نویس ها برای افزایش ترافیک سایت خود از آن استفاده میکنند.

شما میتوانید برای پیدا کردن کلیدواژه های ارگانیک وعبارات جستجو شده در سرچ که به افزایش رتبه سایت شما کمک میکند از این ابزار استفاده کنید.

یکی از مهم ترین امکانات این ابزار، تحقیقات رقابتی کلمات کلیدی است که شما میتوانید تحقیق کنید رقبا در کدام کلمات کلیدی سئو انجام داده اند.

همچنین شما میتوانید extention این ابزار را در مرورگر خود نصب کنید تا از امکانات این ابزار استفاده کنید. میتونید از لینک زیر این Extention رو برای مرورگر کروم دانلود کنید.

افزونه semrush برای مرورگر کروم

ابزار بسیار کاربردی گوگل سرچ کنسول ( Google search console )

ابزار google search concole

گوگل سرچ کنسول یک ابزار رایگان برای صاحبان وبسایت است تا بتوانند سایت خود را مانیتور و کنترل کنند. شما میتوانید سایت خود را در سرچ کونسول به عنوان مالک سایت اضافه کنید و صفحات خود را ایندکس کنید. زمانی که صفحات شما در گوگل ایندکس شد( و حتی زمانی که ایندکس آن رد شد ) به شما پیغام میدهد و مشکل سایتتان را به شما میگوید. خوبی سرچ کنسول این است که حتی راه حل را هم به شما میگوید و حتی در خیلی از موارد با تایید چند گزینه خودش مشکل شما را حال میکند! 

مهمترین بخش سرچ کونسول بخش کلمات کلیدی است. بخش هایی مثل گزارش نمایش کلیدواژه ( impression )، گزارش کلیک کلیدواژه ( click ) و متوسط جایگاه گوگل ( average position ) که میتواند در تحقیقات کلیدواژه ای شما کمک کند.

ابزار google webmaster

قطعا شما میخواهید بدانید کلمات کلیدی موردنظرتان چند بار کلیک خورده. این امر به سئو سایت شما بسیار کمک خواهد کرد، اگر بدانید کدام کلمات کلیک بیشتری نسبت به سرچ دارند حتما فعالیت روی اون کلمات را بیشتر خواهید کرد.

 

افزونه گوگل سایت کیت ( google site kit )

آموزش نصب افزونه google site kit

شما میتوانید سرچ کنسول گوگل را در وبسایت خودتون داشته باشید و دیگر نیازی نیست در تب دیگر گوگل سرچ کنسول رو چک کنید . افزونه کاربردی که چندی پیش توسط گوگل معرفی شد و مورد استقابل بسیاری از وبمستران قرار گرفت. افزونه ای که میتوانید 4 سرویس گوگل را یکجا و در یک پنل مشاهده کنید. اگر میخواهید در مورد این افزونه بیشتر بدونید و فیلم آموزشی نصب و کار با افزونه google site kit  رو ببینید به لینک زیر مراجعه کنید. 

آشنایی و آموزش نصب و کار با افزونه google site kit 

 

Ahrefs ابزار آنلاین برای سئو

یک ابزار همه کاره برای بلاگرها، سئو کاران و کاربران که کارکردی شبیه به semrush دارد. این ابزاربه شما کمک میکند تا بتوانید روی کلیدواژه ها تحقیق و آنالیز انجام بدید. همچنین در یک بخش این ابزار میتوانید بک لینک های سایت های موردنظرتون رو چک کنید. که این آنلیز بک لینک ها مهم ترین خصوصیت این ابزار است. اگر میخواهید یک سایت را از لحاظ بک لینک چک کنید حتما از این ابزار استفاده کنید. همچنین این ابزار به ما کمک میکند تا ببینیم سایت های دیگر با چه عناوینی مطلب تولید کرده اند و با استفاده از این اطلاعات بدانیم چه مطالبی با چه عناوینی تولید کنیم. 

 

ابزار تحقیق کلمات کلیدی گوگل کیوورد پلنر ( Google keyword planner )

ابزار keyword planner

هیچ کس غیر از گوگل نمیداند چه کلمه بیشتر سرچ میشود. Google keyword planner دقیقا همینکار را میکند. زمانی که شما بین 3 کلمه میخواهید یک کلمه انتخاب کنید که بیشترین سرچ را داشته باشد google keyword planner بیشترین کمک را به شما خواهد کرد. 

فکر کنید میخواهید در مورد فروش کالای دسته دوم یک کلمه مناسب را انتخاب کنید.

به ذهنتان چه چیزی خطور میکند؟ 

کالای دسته دوم؟

کالای استوک؟

کالای کارکرده؟

اینجا شما باید از ابزار google keyword planner استفاده کنید، کلمات را وارد کنید و کشور ایران را انتخاب کنید. گوگل به شما میگوید که کدام کلمه در ایران بیشترین سرچ را دارد. ابزاری که شاید همه ی وب مسترها، سئوکاران و کاربران باید از آن استفاده کنند. زیرا کلمه کلیدی مناسب به افزایش بازدیدکننده و مشتری سایت شما بسیار کمک میکند. 

 

افزونه سئو سایت وردپسی ( All in one seo pack )

افزونه all in one pack

یک افزونه تقریبا با کاربری مشابه افزونه یواست اما با این تفاوت که میتوانید فروشگاه ووکامرسیِ خودتون رو بهینه کنید. 

عنوان سئو، متا تگ ها، مدیریت برچسب و … از جمله مواردی است که میتوانید در این افزونه برای فروشگاه ووکامرسی خود اضافه و یا ویرایش کنید.

اما همانطور که گفته شد بین این افزونه و افزونه یواست حتما فقط یک افزونه انتخاب و نصب شود تا تداخلی با هم پیدا نکنند.

 

افزونه وردپرس برای آنالیز لینک های شکسته ( Broken link checker )

افزونه broken link checker

لینکهای خراب میتوانید بسیار برای سایت شما مضر باشد. اگر شما یک بخش وبلاگ در وبسایتتان دارید بخش لینکهای سایت بسیار مهم است و باید هر روز این بخش را کنترل کنید. 

Broken link checker یک ابزار کاربردی است که به شما کمک میکند لینک های خراب در سایت را پیدا کنید و آنها را درست کنید. 

هر چند برخی از سرورها پیغام هایی مبنی بر کم کردن سرعت سایت ها برای این افزونه ارسال کرده اند و آن را بلاک کرده اند. به همین خاطر پیشنهاد میشود از ابزار Ahrefs برای مدیریت لینک کمک بگیرید تا سایت سریعی هم داشته باشید.

پلاگین Seo quake

یک ابزار بسیار مهم و کاربردی برای دارندگان وبسایت ها و وبمسترها که میتوانید با نصب addon بر روی مرورگرهای خود( chrome , firefox , opera ) امر آنالیز وبسایت ها را در سریع ترین زمان ممکن انجام بدهید.

این ابزار اطلاعات وبسایت ها را در اختیار شما قرار میدهد. اطلاعاتی مثل:

سال ساخت سایت

نمره سایت از نظر بهینه سازی

آخرین آپدیت سایت

رنک الکسا

تعداد بک لینک ها

اطلاعاتی مثل meta description و …

تعداد لینک های خروجی 

آنالیز کلمات کلیدی

آنالیز فنی سایت

و خیلی امکانات دیگر…

پیشنهاد میکنیم حتما از این ابزار استفاده کنید.

افزونه بهینه سازی سرعت سایت ( Wp rocket )

افزونه wp rocket

سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم کسب رتبه در گوگل است. اگر میخواهید وبسایت خود را در بالاترین رنک ها قرار دهید حتما سرعت سایت را جدی بگیرید. افزونه wp rocket یکی از بهترین ابزارهای افزایش سرعت سایت های وردپرسی است که میتوانید با فعال کردن گزینه caching این کار را انجام دهید.

هر چند این کار یکی از فاکتورهای سرعت بخشیدن به سایت است. راه های مثل تجمیع کردن کدهای css و  html، بهینه سازی تصاویر و … در سرعت سایت بسیار تاثیر دارند که در آپدیت بعدی این مقاله حتما بیشتر در مورد سرعت سایت صحبت میکنیم .

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهمان
محمود
4 سال قبل

سلام – سبز کردن چراغ های افزونه یوست برای سئو کافیه؟ یا کامل نیست ؟

مهمان
سعید نجفی
3 سال قبل

بهترین افزونه سئو برای فروشگاه اینترنتی چیه؟

مهمان
میلاد
3 سال قبل

افزونه ها افزایش سرعت سایت مثل افزونه راکت چجوری سرعت سایت را افزایش میدن؟

مجید محمدی
3 سال قبل
پاسخ به   میلاد

با سلام
افزونه افزایش سرعت سایت با فشرده کردن کدهای css، http، js و با کش کردن باعث میشن سرعت سایت افزایش پیدا کند همچنین بعضی از این افزونه ویژگی lazy load را برای سایت فعا میکنن که با اسکرول کاربر عناصر سایت مانند عکس ها به ترتیب اسکرول بارگزاری می شوند.

مهمان
شیرازی
3 سال قبل

با توجه به اینکه افزونه ها زیاد هستند و هر کدوم هم اثرات مختلفی روی سایت می گذارند، باید چطوری یک افزونه خوب رو برای سایت انتخاب کنیم تا بعدا با مشکل مواجه نشیم؟

مجید محمدی
3 سال قبل
پاسخ به   شیرازی

سلام
اولین مورد که باید بهش توجه کنید که حتما تا اونجایی که براتون مقدوره از مخزن وردپرس فقط افزونه ها رو نصب کنید.
اگر افزونه تجاری باید خریداری کنید حتما از سایت معتبر اینکار را انجام دهید.
افزونه هایی که بهترین کارایی دارند معمولا تعداد نصب بالایی هم دارند که میتونید به آن توجه کنید.
کلا اگر از مخزن وردپرس نصب کنید مشکلی پیش نمیاد

مهمان
محمودی
3 سال قبل

دامنه سایت وردپرسی را به هاست دیگری انتقال دادیم بعد از تغییر هاست پست داخل سایت ثبت نمیشه ممنون میشم راهنماییم کنید

مجید محمدی
3 سال قبل
پاسخ به   محمودی

سلام
کامل متوجه سوالتون نشدم ولی اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که سایتتون بدرستی منتقل شده یا نه ممکن کن هست ست شدن دامنه ها روی هاست جدید 24 ساعت طول بکشد برای اطمینان از انتقال میتوانید یک whois از دامنه خودتون بگیرید.

مهمان
نیما
3 سال قبل

چند سال اخیر چه تغییراتی درباره سئو و بهینه‌سازی سایت ایجادشده؟ من چند سالی از بازار کار دور بودم

مجید محمدی
3 سال قبل
پاسخ به   نیما

سلام
بهتون پیشنهاد میکنم مقاله سئو در سال 2020 را مطالعه کنید.